Нанси

Нина 2Нина 2
Новак
748
Старинна Кула в Нанси

Нанси (Nancy) е френски град в департамента Мюрт е Мосей ( Meurthe-et-Moselle). Градът е изпълнявал функцията на херцогството Лорейн (Lorraine). Град Нанси е административен център на департамента. В града живеят 103 602 човека. Мотото на Нанси е латинската фраза, която означава „Никой не може да ми навреди безнаказано”, а символът на Лорейн е магарешки бодил.

На мястото, където днес се намира град Нанси, е имало хора осемстотин години преди новата ера. През 1050 година е основано селище, което се наричало Нансиакум (Nanciacum).

През единадесети век Жерар Първи Лорейнски (Gérard I de Lorraine) построява разкошен замък в Нанси. Той става любимо място за приятно прекарване на френската аристокрация. В Нанси има не само замък, който е с високи крепостни стени, но по това време е направен и монетен двор.

Град Нанси

В началото на тринадесети век по време на войната за власт в Свещената Римска империя Нанси е бил превзет от император Фридрих Втори (Frederick I) и опожарен. След като градът бил възстановен, той се превърнал в столица на херцогството на Лорейн. След пълното възстановяване на града той бил защитен от новопостроен разкошен замък. По време на управлението на херцог Фери Трети (Ferry III), Нанси изиграва важна роля в историята на Лорейн. По това време градът получава първия си устав.

В края на петнадесети век Нанси е изправен пред заплахата на загуба на независимостта си и включването му във владенията на могъщите херцози на Бургундия (Burgundy). Един от тях, Карл Смели (Charles the Bold) , превзел Нанси през 1476 година. В прочутата битка за Нанси през 1477 година Карл Смели, загива, след като бил победен от швейцарско-лорейнските войски. Тази битка слага край на дългогодишната борба на френските крале с херцозите на Бургундия, които се противопоставяли на обединяването на френските владения.

След битката за Нанси владенията на Карл Смели били разделени, като херцогство Бургундия станали владение на френския крал, а Холандия станала част от владенията на династията на Хабсбургите (Habsburgs).

В края на шестнадесети век Нанси се развил като индустриален град. Бил построен новият град, който граничел с обособилия се стар град. По това време в града и околностите се изграждат много вили на аристократи.

Площад Станислас в Нанси

През седемнадесети век Нанси търпи период на упадък заради външната политика на Франция, която се стреми да разшири границите си на изток. До 1660 година градът остава под контрола на кралските войски. През 1697 година херцогството на Лорейн отново получава своята независимост. През 1729 година тя отново я изгубва.

След като умира и последният херцог - Станислас (Stanislas), херцогството се превръща във френска провинция. В града е издигнат паметник на Станислас, който управлявал херцогството в продължение на тридесет години. Станислас получава като пожизнено владение Лорейн, при положение че се откаже от полската корона. След този ход херцогството попаднало под властта на Франция, а Станислас се превръща в нещо като управител на областта, която се подготвя за интегриране във френското кралство.

През двадесети век Нанси е окупирана от нацистите, но през 1944 година е освободен след битката за Нанси. Следват години на разцвет и постепенно превръщане на града в туристическа дестинация. Туристи от цял свят посещават Нанси, за да разгледат забележителностите, концентрирани в стария град. Там се намират катедралата на Нанси и други красиви примери за архитектура от осемнадесети век. В града има голяма ботаническа градина, както и доста голям аквариум.

На север от катедралата в Нанси се намира площад Станислас. Той е бил изграден от Еманюел Ере (Emmanuel Héré) през 1760 година. Около площада има пет изумителни двореца с разкошни балкони. В центъра на площада е статуята на крал Станислас. Там се намират и фонтаните на Нептун (Neptune) и Амфитрита (Amphitrite), скулптури на Бартоломи Гюбал (Barthélemy Guibal).

Близо до правителствения дворец се намира бившият графски дворец, построен през 1544 година и реставриран през 1871 година. Това е най-величествената сграда в града от късния готически период. Тя е с три разкошно декорирани балкона.

В графския дворец се намира историческият музей на Лорейн (Lorraine). В него са представени археологически артефакти и богата колекция предмети от бита и историята на Лорейн. В музея се съхранява богата колекция старинни гоблени.

В града се намира масивна неоготическа църква – църквата Сен Епвр (St Epvre). Кулата на църквата се извисява на осемдесет и седем метра.

В Нанси има работилница за кристални предмети, където туристите могат да разгледат подробно начините за производство на предмети от кристал.

В югоизточната част на града се намира малка, но много красива църква от бароковия период. Тя се нарича Нотр дам де Бон секур (Notre-Dame de Bon-Secours). Там се намира и гробът на крал Станислас, както и мавзолеят на съпругата му - Катарина Опалинска (Catharina Opalinska).

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
52
42
33
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Стоян Куртев
Стоян Куртев
06.11.2012 17:21
Сладури,
На български под "Лорейн" разбираме Лотарингия
0
0