Оксер

Нина 2Нина 2
Новак
748
Оксер и река Йон

Френският град Оксер (Auxerre) с население от над 45 000 човека е столица на департамента Йон (Yonne). Това е древен град, в който са намерени старинни крипти с фрески от девети век, както и саркофази от шести век. Оксер е известен най-вече с факта, че тук е получил образованието си ирландски младеж на име Патрик (Patrick), който след време е бил канонизиран като свети Патрик, покровителя на Ирландия.

Впоследствие Оксер се е превърнал в един от френските винарски центрове, но през деветнадесети век болест по лозята унищожила всички насаждения, освен едно лозе.

Първото селище, което се намирало на мястото на днешния град Оксер, е било основано от галите. След завоюването на Галия римляните разширили границите на селището и го нарекли Аутесиодурум (Autessiodurum). Това бил голям римски град, който имал амфитеатър, няколко храма и големи сгради, но до наши дни не се е запазило абсолютно нищо от античното наследство на Оксер.

През 258 година папата изпратил римлянина Пелерин (Pélerin), чиято цел била да покръсти местните жители, и той успял. Не след дълго в Оксер била издигната първата църква и в града се основава епархия. Първият епископ на града е свети Аматор (Saint Amateur). През четвърти век започва изграждането на укрепления за отблъскване на вражески набези. Те обаче не защитили града от разрушенията на хуните в средата на пети век.

Град Оксер

Този период от историята на града е свързан с името на свети Германий (St Germanus), чиято слава нараствала и след смъртта му. Върху гроба му е издигната базилика, а след това и едно от най-големите френски абатства.

През единадесети век градът е напълно унищожен от пожар и след това наново издигнат. Оксер страда сериозно и по времето на Стогодишната война. По същото време населението на града намалява драстично заради епидемия от чума. В края на четиринадесети век френският крал Карл Пети (Charles V) получава град срещу 30 000 златни франка.

След присъединяването към Франция градът се разраства и увеличава икономическата си мощ. През деветнадесети век градът е превзет от пруските войници, а след това е превзет от немските войски през 1940 година. Той е освободен от съюзническите сили през 1944, след което се превръща в туристически център.

Абатството на свети Германий е сред най-забележителните постройки в града. В него се разполага музеят на историята и изкуството. Туристите могат да видят останките от криптата от времето на Каролингите (Carolings), но не е позволено да се снимат фреските. В музея има много интересни експонати, като сред тях могат да се видят праисторически каменни оръдия, произведения на художници и скулптори от различните епохи, както и произведения на съвременни творци. Когато е било построено, абатството е привличало поклонници на християнството от всички краища на Европа.

Съкровищницата на катедралата на Оксер, която носи името на Свети Етиен (St Etienne) е изпълнена с прекрасни произведения на изкуството, сред които преносими олтари. Сред експонатите са музикални книги, които са написани на ръка, а също така и печатни произведения. Сред фреските във вътрешната част на катедралата има изображение на Исус Христос и ангелите, всички качени върху бели коне. Подобен църковен сюжет е абсолютно непознат в западноевропейското църковно изкуство, както и изобщо в художествените тенденции от тринадесети век, когато е рисувана фреската. В съкровищницата на катедралата има над четиристотин произведения на изкуството. Витражите на катедралата са истинско произведение на изкуството.

Часовниковата кула на града, създадена през седемнадесети век, е интересна с това, че стрелката, която е украсена със слънце, показва времето, а стрелката, украсена с лунен диск, показва деня, като прави пълна обиколка на циферблата за двадесет и девет денонощия и половина.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати