Замъкът Вишеград
Замъкът Вишеград (Visegrad) се извисява върху хълма Сибрик (Sibrik), който е построен на мястото на римска крепост. Странното е, че замъкът е запазил славянското си име, което означава „висок град”, след като на това място заживяли унгарците.
За построяването на замъка Вишеград са били използвани материали от руините на крепостта. Крепостта била построена по заповед на крал Стефан (Stephen). Крепостта е била издигната след монголската инвазия през 1241 година по заповед на крал Бела (Bela). Замъкът е бил построен в триъгълна форма, украсен с две кули. Сложната система от укрепления и стратегическото разположение на замъка гарантирали сигурна защита от внезапни вражески нападения.
Замъкът Вишеград е бил любимо място на унгарските крале, първоначално използван за дом на кралското семейство и кралския двор, а след това е превърнат в лятна кралска резиденция.
През първата половина на четиринадесети век е бил построен и кралски дворец в пределите на крепостта, а самата тя е била разширена и допълнително укрепена.
Цитаделата е била построена върху стръмен планински връх, а долният й форт е бил изграден върху по-малък хълм край река Дунав (Danube). Двете укрепления били свързани с външна стена, която била укрепена с допълнителни кули. През четиринадесети век кралският дворец бил построен зад дебелите стени на замъка. Замъкът изживял златните си години по време на управлението на крал Матиас (Matthias).
Той напълно реконструирал старата сграда и я превърнал в един от най-бляскавите европейски дворци по това време. Тук били приемани владетелите на най-силните европейски държави. Тъй като крал Матиас бил ревностен привърженик на науката и изкуството, в замъка постоянно пристигали прочути представители на науката и творци от различни сфери. По това време славата на Вишеградския замък се носела далече зад пределите над Унгария. Дворецът разполагал с 350 стаи и бил известен като Раят на земята.
Кралската корона била пазена в цитаделата. Илона Котанер (Ilona Kottaner), придворна дама на кралица Eлжбет (Erzsebet) успяла да открадне безценната емблема на кралството през 1440 година. След като е била обсадена за кратко, през 1543 година крепостта пада под турска власт. В края на века отново се възстановява за кратък период от време, но след това е превзета отново през 1686 година.
През 1702 година кралското командване решава, че крепостта не е пригодена за военни цели, и я изоставя. Някои от камъните са отнесени. Първите разкопки се правят през шестдесетте години на двадесети век. До днес продължава възстановяването на замъка, от който се открива великолепна гледка към Дунав.
Долният форт е все още непокътнат и се извисява величествено с кулата на Соломон (Solomon). В кулата има изложба с историческо значение. Посетителите могат да разберат много за историята на Вишеград и за замъка.
Във възстановените зали на замъка има различни изложби. Сред тях се откроява изложбата на восъчни фигури, които показват как са живеели хората от средните векове, какви са били методите на изтезания, как са ловували и как са празнували. През юли всяка година тук се провеждат фестивал с традиционна музика, представяне на древни занаяти и забавления. Тогава се провежда международен рицарски турнир с коне и доспехи. Провежда се състезание по стрелба с лък и се сервират ястия, приготвени по средновековни рецепти.
На някои от нивата на двореца днес могат да се видят надгробни плочи от времената на римската епоха до средните векове. Има също така мазе, където са се съхранявали кралските вина, може да се види също така часовниковата кула, както и прочутите фонтани, които са украсявали входа към кралската резиденция. По време на кралските забавления във фонтаните вместо вода имало вино.