Замъкът Виборг

Нина 2Нина 2
Новак
748
Замъкът Виборг

Замъкът Виборг (Vyborg) е построен през 1293 година върху малък остров с името Linnan-Saari на Балтийския (Baltic) бряг като мощна шведска крепост. Замъкът се изпречил, за да блокира главния търговски път между търговския руски град Новгород (Novgorod) и Балтийско море, а също така между езерото Лагода (Ladoga) и руската крепост Карела (Karela).

Замъкът Виборг със старинната си кула, носеща името кулата на Олаф (Olaf) е била построена съобразно най-модерните военни постижения на своето време. Руските войски от Новгород няколко пъти се опитали да обсадят замъка Виборг, но всеки път обсадата им се оказвала абсолютно неуспешна. През 1318 година армията на Новгород успяла да превземе замъка, но се провалила в опитите да контролира района и се наложило набързо да се оттегли.

Високата кула на Олаф е получила името си благодарение на норвежкия крал Олаф, известен и като светец. Тя е била смятана за най-високата кула в Скандинавия за времето си. Дебелината на стените на кулата е била около четири метра. През 1561 кулата на Олаф била построена наново по специален указ на крал Густав Васа (Gustav Vasa). Заради това преустройство кулата става малко по-ниска, но стените й се увеличават в широчина и стават по-устойчиви към евентуални атаки.

През 1564 година са добавени допълнтителни укрепления, сред които дебели външни стени и мощни бастиони, покрити с камъни. По това време е бил укрепен и средновековния град Виборг, който се намирал точно срещу замъка. Тази част на града и днес е известна като Стария град, и показва средновековната красота на града.

Някои от кулите на Стария град, които са били част от укрепленията на града, са построени през четиринадесети век, а през петнадесети са увеличени в размерите си. От тях най-известната е така наречената Дебела Катрина (Fat Catherine), която в момента се намира на Търговския площад.

Кулата Олаф в замъка Виборг

Когато през 1703 година Петър Велики (Peter the Great) основава Санкт Петербург (St. Petersburg) и Русия печели достъпа до Балтийско море, всички шведски крепости в района на замъка Виборг са превзети. През 1706 година първата голяма атака срещу замъка Виборг се проваля, но през 1710 година Петър Велики организира тринадесет хиляди войника и двеста и петдесет кораба, като комбинира атака по вода и суша срещу града и замъка.

През юни, след тежко бомбардиране, шведският гарнизон се предава. С допълнително построени военни съоръжения след обсадата, замъкът Виборг се превръща в мощно военно укрепление на Русия и остава такъв до началото на деветнадесети век.

В замъка Виборг се влиза през мост. В сградата редовно се провеждат различни мероприятия, като едни от най-ефектните са събирания на любители на средновековната епоха. В двора на замъка Виборг всеки желаещ може да стреля от лък. В замъка редовно се правят интересни изложби, показани са оръдия на инквизицията.

Кулата на Олаф е най-често посещаваната от туристи, но в нея няма асансьор и се налага да сте в добра физическа форма, за да стигнете до върха й. Под купола на кулата има място, в което едва могат да се разминат двама души. Някои от частите на замъка са в полуразрушено състояние. Замъкът Виборг е единственият западен архитектурен паметник в Русия, който показва традициите на западноевропейските средновековни военни съоръжения.

В средата на седемнадесети век покрай северозападната стена на замъка е построена каменна казарма. През 1856 година в крепостта е организиран парад с фойерверки, който приключва с гигантски пожар. След пожара в продължение на три десетилетия замъкът не е обитаван. През 1888 година се прави голям ремонт на замъка Виборг, тогава са добавени много прозорци. През 1970 година в замъка се отваря музей.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати