Замъкът Дартмут
Замъкът Дартмут (Dartmouth) е построен върху скала в най-тясната част на входа в устието на река Дарт (Dart). Целта му е била да предпазва пристанището на Дартмут от атаките на чуждестранните плавателни съдове. Малък, но доста добре укрепен форт е бил построен през 1388 година, за да предпазва скъпите машини за хвърляне на камъни, които били наредени в тесния вход на пристанището. Те покривали целия район на пристанището и не било възможно вражески кораб да оцелее след атаката им.
Между 1481-1495 година е била издигната нова кула, за да бъдат скрити в нея мощни оръдия. Това е първата специално построена артилерийска кула в цялата страна и при това съдържала снаряжение от тежката артилерия. През следващите векове оръдията се усъвършенствали и затова са били добавяни допълнителни места за разполагане на нови оръдия в замъка. Те се разполагали на позиции, които им позволявали да стрелят по корабите, преди те да достигнат тесния вход на пристанището.
Мощността на оръдията и далечината на обстрела на артилерията постоянно нараствала и към крепостта били добавени нови огневи точки. До края на петнадесети век огнестрелните оръдия не били чак толкова много. В замъка са живеели голямо количество войници, които охранявали безопасността на територията.
За да се засили охраната на хилядата стъпки вода били добавени допълнителни укрепления откъм северната част на устието на река Дарт. След това бил построен замъкът Кинсуеър (Kinswear), който трябвало да отговаря за охраната на тази част на реката. Заедно със замъка Дартмут той превръщал река Дарт в абсолютно непроходима за вражески плавателни съдове.
Това предпазвало жителите на Дартмут от атака от нашественици, които първо трябвало да преодолеят водните препятствия и обстрела на оръдията от замъка, преди да стигнат до земите на Дартмут.
През деветнадесети век важността на Дартмут като пристанище и като охранителна брегова крепост постепенно намалявала все повече и затова артилерийската защита на замъка Дартмут била доста редуцирана, но не и напълно премахната. По време на Втората Световна война са били построени последните допълнителни площадки за оръдия в замъка Дартмут.
В замъка Дартмут се е намирала изключително красивата църква Сент-Петрокс (St Petrox), която е била построена два века след създаването на замъка и е функционирала до Втората Световна война. По време на Викторианската епоха в замъка Дартмут е била създадена прочутата батарея на тежки оръдия, известна като Старата Батарея (Old Battery).
Днес замъкът Дартмут е една от известните забележителности на Англия, където може да се научи много за славното минало на страната. Замъкът Дартмут пострадал доста от Втората Световна война, но бил прекалено добре построен, за да рухне. Освен това той е бил добре реставриран след пораженията, нанесени от войната.
Замъкът Дартмут учудва с почти пълната липса на прозорци, има само малки прозорчета, които са се използвали също за бойници, както и останалите отвори в крепостта, издигната, за да предпазва жителите на Дартмут от нападения. Част от замъка е изцяло обновена и само в нея има два огромни прозореца.
Реновацият се откроява много спрямо старинния вид на цялата сграда. Но назъбените кули и дебелите крепостни стени на замъка Дартмут са все още в същия вид, в който са били и когато са посрещали вражеските кораби, насочени към Дартмут.
Единственият голям недостатък на замъка Дартмут е силната влага, тъй като той се намира върху скала точно над реката. Той е превъзходен пример за архитектурата от четиринадесети век и привлича туристи от цял свят.