Лозана
Лозана, главен административен център на кантон Во, се намира във френско говорящата част на Швейцария, на Женевското езеро и е петият по големина град в страната. След Женева, Лозана се нарежда на второ място по значимост в Швейцария.
Макар Женева днес да се смята за международен център на дипломацията, в Лозана се провеждат също огромен брой интернационални конференции. Тук са се провели и преговорите през 1923г, които определили границите на Турция след Първата Световна Война.
Лозана е важен железопътен възел на отсечката Берн - Женева. Оттук има директна връзка до Париж.
Населението на Лозана наброява около 133 300 жители. 79% от тях говорят френски, 4% немски и 4% испански език. Чужденците са около 36% от населението, като най-много от тях са италианци, испанци и португалци.
Тук са родени френският писател Жан Ануи, френския хореограф Морис Бежар, руският писател Владимир Набоков, руския писател Жорж Сименон, кралицата на Испания Виктория Евгения Батенберг и небезизвестния руски бижутер Петер Карл Фаберже.
Районът на днешна Лозана е населяван още от четвъртото хилядолетие пр. Хр. На мястото на келтска постройка, римляните изградили военен лагер, който нарекли Лозана. И днес могат да се видят разкопки на този лагер в близост до Женевското езеро. През 11в. Лозана се превръща в политически, икономически и религиозен център. След Наполеоновите войни през 1803 г., тя става столица на кантон Во, който се присъединява към Швейцарската конфедерация.
Околностите на Лозана са много живописни. Не е изненадващо, че от 1914г. тук се намира седалището на Международния Олимпийски Комитет. Градът е разположен на три хълма, на самото Женевско езеро, а на отсрещния, френско говорящ бряг, се издигат внушителните Савойски Алпи. Старият град е в по голямата си част забранен за автомобили. Малки улички с кафенета и бутици съпровождат средновековният облик на градчето.
Старият град доминира със своята готическа катедрала от 12 век, която се смята за най-впечатляващото ранно готическо произведение на изкуството в Швейцария и се нарежда сред десетте най-красиви катедрали в света.
На площадчето пред катедралата обикновено цари тишина и спокойствие. От там се открива гледка към стария град с малки тесни улички и се виждат кулите на други старинни сгради. По-нагоре от катедралата се намира друг площад, на който е разположен стария Епископски дворец и замъка Сен Мер. Малка тясна уличка води до Плас дьо ла Палюд, кметството и фонтана на справедливостта.
Други забележителности в Лозана са:
- катедралата "Нотр Дам", която е построена в периода 1170-1240г. и е в готически стил
- Швейцарската реформаторска църква на Св. Франсоа
- Замъкът Сен Мер, построен през 1397-1425г. от епископите на Лозана за резиденция. Сега е седалище на правителството на кантона Во
- дворецът Пале де Румини, в който се помещават пет музея
- Олимпийският музей- разполага с повече от 10 хил. експоната, което го превръща в най-големия архив на олимпийските игри в света. Посещаван е ежегодно от повече от 250 000 туристи
- Музеят "Фондация Ермитаж", който е построен през 1841 г. като резиденция на банкера Шарл Юст Буньон. Сега е музей, в който се провеждат пътуващи арт изложби
- Историческият музей на Лозана, който е бил резиденция на епископа.
През есента тук се провежда Лозанския маратон, а през лятото традиционния пробег "20 км в Лозана".