Мьорс

Стария пазар, Мьорс

Град Мьорс (Moers) е разположен в област Нордрайн-Вестфален (Nordrhein-Westfallen), в западната част на Рур, Германия. Намира се на 7 км. от Дюсбург и на 13 км. от Крефелд. Населяван е от 105 102 души.

Град Мьорс е обявен за град още през 1300 г., след което е бил владение на испанци, пруси и французи.

В центърa на Вътрешния град се намира старият дворец, някогашен воден дворец на графовете на Мьорс, които си го предавали от поколение на поколение. След смъртта на последния граф, градът попада в ръцете на графовете от Нойенар (Neuenahr).

През 15 в.-16 в. градът процъфтява, изграден е замък и крепостни стени, обхващащи целия град и крепостта.

Мьорс

През 1702 г. градът попада в ръцете на Прусия, а в периода 1794-1815 г. управляват французи.

През 1904г. в града са изградени работни цехове, осигуряващи прехраната на 10 000 човека.

Когато започва Втората Световна война в Мьорс живеят около 230 евреи, които след това са принудени да напуснат града, а през 1939 г. е затворено и еврейското училище. В града се настаняват военнопленници, които са принудени да работят за индустрията на града. Условията на труд били толкова ужасни и нечовешки, че до края на войната смъртта си намират тук над 200 чужденци.

Градът дава също свои жертви от местното население- 150 жертви на бомбардировките, а 975 души изчезват безследно.

След края на Втората световна война в Мьорс са поставени трамвайни релси и се изгражда автобусната мрежа. Построява се напълно електрификацията.

Замъка Мьорс

През периода 1965 г.-1988 г. историческият стар град, с намиращат се в него крепост на Мьорс, е реставриран и е превърнат в пешеходна зона. Днес тук се намират представителствата на много фирми, има множество офиси и кафенета, ресторантчета и магазини.

Мьорс придобива икономическо значение едва през последната част на 19 в. чрез своята индустрия. Тогава се развива минното дело, което дава огромен тласък в развитието на града и той става индустриален център в областта на Нордрайн-Вестфален.

Днес в Мьорс почти няма миньори, градът е център на малкия и среден бизнес.

Символ на града е замъкът Мьорс, останал от графовете на града. Той е и тяхното най-древно творение. В замъка се помещава музей, който дава представа за някогашния живот на графовете в двореца.

Тук се намира и крепостния театър Мьорс, който отваря врати през 1975г. и провежда предимно класически изпълнения. Около вътрешния град стои още запазената отчасти крепостна стена, която също е символ на града.

Сред останалите забележителности на Мьорс са евангелистката градска църква, датираща от 1448 г. и католическата църква "Свети Йосиф", която е изградена в неоготически стил.

Излизайки от стария град на Мьорс отново можем да се натъкнем на исторически сгради с величествени фасади.

Преимер за това са Докторската къща (Aerztehaus) и галерията Пешкенхаус (Galerie Peschkenhaus), която в момента е частно финансирана, тъй като през 2002 г. държавата отказва да я поддържа поради финансови съображения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Препоръчано

Рейтинг

4.5
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати