Леверкузен

Леверкузен

Леверкузен (Leverkusen) е град в Южен Нордрайн-Вестфален, Германия. Географското му разположение е в Бергишес Ланд, Райнланд, в близост до Кьолн.

Той е от малките големи градове на Германия, с население от около 161 000 жители. Най-вече е известен със своя футболен отбор Байер 04 Леверкузен и с фармацевтичния концерн Байер (Bayer AC). Името си градът дължи на аптекаря Карл Леверкуз, който в средата на 19 в. построява химична фабрика, която нарича "Леверкуз". По-късно, след основаването на града през 1930 г., той приема неговото име.

Историята на град Леверкузен е доста интересна и необичайна. Той се създава от събирането на села Висдорф (Wiesdorf), Шлебуш (Schlebusch), Щайнбюхтел (Steinbuechtel)и Райндорф (Rheindorf), които през 1930г. се обединяват в едно. Местността, която днес заема града, е спомената за първи път през 10 в. като Хитдорф, по-късно през 1458г. като Алкенрат, а след Средновековието е принадлежала към графство и херцогство Берг.

По време на Кьолнската война (1583-1588)и на 30-годишната война градът не е пощаден, но в сравнение с останалите немски градове, той не търпи чак толкова големи поражения. През следващите векове населението му остава скромно на брой, пребиваващо в отделни райони и в отдалечени къщи, без никаква концентрация.

Замък в Леверкузен

След 1815г. днешната територия на град Леверкузен преминава към Прусия. През 1861г, Карл Леверкуз построява своя фабрика в областта на Висдорф, в която година по-късно работят 78 човека. Налага се построяването на временни постройки, които да приютят персонала.

През 1863г. Фридрих Вескот и Фридрих Байер основават фирмата Bayer et comp., която първоначално е построена във Вупертал. През 1884г. в нея влиза Карл Дюсбург, който допринася за икономическия й разцвет.

През следващите години Карл Леверкуз е принуден да продаде фабриката си на фирма "Байер". Откриват се много нови работни места и започват да прииждат хора от съседните села. Фирмата се премества в днешен Леверкузен и това налага нуждата от нови къщи и сгради, в които персонала да се настани.

След даването на градски права на Леверкузен, през годините на национализма и по време на Втората Световна Война, водещи ръководни и управленски позиции заемат нацистите, много улици са прекръстени на водещи националистически лидери. Евреите в града са прокудени, а синагогата опожарена.

Най-големият удар понася Леверкузен на 7.11.1939г., когато над него се провежда въздушна борба между германци и британци. През следващите години градът претърпява множество бомбардировки, костващи хиляди животи и нанасящи огромни материални щети.

Японски градини в Леверкузен

След Втората Световна война състоянието на Леверкузен не се отличава с нищо от това на останалите немски градове. Застроената площ била оскъдна, често цели семейства били натъпкани в една стая, царувал глад и мизерия.

Постепенно положението в държавата се стабилизира. След проведената през 1975 г. териториална реформа, към Леверкузен се присъединяват Хитдорф, Бергиш Нойкирхен и Опладен и така Кьолн и Дюселдорф разбират, че до тях ще има и друг голям град.

Забележителности в Леверкузен:

- Форумът (Forum), построен през 1969 г., в който се провеждат всякакви представления, театрални постановки, опери и оперети, както и изложби;

- Замъка Morsbroich, който през 1951 г. е превърнат в градски музей за модерно изкуство;

- Музея KolonieMuseum, който е типична постройка от 19 в. и пресъздава начина на живот в област Байер;

- Огромният осветен кръст-лого на фирмата "Bayer", който е един от символите на града;

- Стадионът BayArena Bayer на известния футболен отбор 04 Leverkusen Fussball GmbH, както и Smidt-Arena на баскетболистите Bayer Giants и Handballdamen, които също са немски рекордьори;

- Водната кула Леверкузен-Бюриг, която служи за осигуряване на електроенергията на града и е на разположение на посетители.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
51
41
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати