Битоля
Град Битоля (Bitola) е разположен в югозападната част на Република Македония и е център на Община Битоля. Намира се в южната част на долината Пелагония, заобикалят го планините Баба и Нидже. Със своето население от около 76 500 души градът е втори по големина в Македония. Той е важен административен, културен, исторически и образователен център.
Основан е от Филип Втори Македонски и е един от най-старите градове. По време на турското владичество заедно със Салоника е бил управленски център на Румелия в рамките на турската империя.
Битоля е бил важен град още през Античността. Носел е името Хераклея Линкестис (Heraclea Lyncestis) и се смята, че е бил разположен на мястото на днешен Лерин.
През Средновековието е седалище на епископи и митрополити, а по-късно в него се заселват славяни. Името на града произхожда от старославянската дума Orbitel, означаваща "обител", "манастир", тъй като градът е бил изключително богат на всякакви манастири и църкви. С годините, когато се забравя значението на думата, "О"-то отпада и така се стига до днешна Битоля. За първи път градът е споменат със съвременното си име в Битолския надпис на цар Иван Владислав през 1015 г. когато е построена старата крепост.
В периода 1016-1018 г. Битоля е столица на България.
През 1395 година градът преминава в Османската империя, в която играе ролята на главен военен и търговски център.
През 1912 година (по време на Балканската война се провежда известната в историята Битолската битка. Сърбите побеждават и успяват окончателно да изтласкат османските войски от Македония.
По време на Балканската война 141 дууши от Битоля са доброволци в Македоно-одринското опълчение.
Битоля е сръбска територия в продължение на три години до 1915 г., когато градът е освободен от 2-ра Българска армия. Една година по-късно Битоля е окупиран от френско-сръбските войски.
През тези години градът понася големи разрухи, тъй като повечето битки са водени в неговите територии.
През периода 1941-1944 г. българите поемат властта във Вардарска Македония, в частност и в Битоля.
След Втората Световна война Битоля попада в рамките на Югославия, а след разпадането на държавата- в Република Македония.
Днес Битоля е важен туристически център, който предлага редица храмове, служещи на различни религии.
Забележителности в Битоля и около него:
- Руините на стария град Хераклея Линкестис, който датира от 4 в. и се намира на 2 км. от града
- Закрития пазар Bezisten, който е истински шедьовър на турската архитектура. Построен е през 15 в.
- Православният храм „Света Богородица”, построен през 19 век
- "Исакие джамия", "Бялата Джамия", католическия храм и протестантския храм
- Часовникова кула от времето на османската империя. Първите писмени данни за нея се появяват през 16 в. Тя има изключително здрави стени, спираловидни стълби и купол
- Църквата „СВ. Димитър” от 1830 г. В нея има прекрасна арка на Исус и апостолите, както и френски епископски трон, изработен от дърво. Построена е чрез дарения на търговци и местни занаятчии.
- Старата чаршия, спомен от османската империя. Днес в нея се продават хранителни продукти.