Бишкек
Бишкек (Bishkkek) е столица и най-голям град в Северен Киргизстан. Намира се в Чуйската долина, в полите на планински масив Тяншан.
През 1825 г на мястото на днешната столица има построена крепост, която местните наричат Пишкек и постепенно се изгражда селище (доста различно от това, което ние влагаме в смисъла на думата), което започва да носи същото име. През 60-те години на 19 в. е превземано на два пъти от руските войски.
По-същото време крепостта е разрушена и територията става казашки лагер, в близост до който започва да се сформира пазар. Районът започва да привлича все повече хора и така през 1878 г. се стига до обявяването на Пишпек за град.
През 1926 г. Пишпек е преименуван в чест на руския военачалник Михаил Фунзе и започва да носи името Фунзе. През 1836 г. градът става столица на Киргизка Съветска Социалистическа Република и това продължава чак до 1991 г. Тогава Киргистан е обявен за независима държава, а нейна столица става Бишкек.
Досега Киргизстан не е бил предпочитана туристическа дестинация. Столицата му е известна най-вече с това, че навремето от тук е минавал Пътят на коприната- през Китай, Киргизстан и Узбекистан. Градът е добър изходен пункт за тръгване по следите на древните търговци.
Много туроператори организират екскурзии до две седмици по отсечки от Пътя на коприната в Китай или Киргизстан. Пътешествениците са го използвали най-малко от 2 в. пр. Хр., после обаче, хилядолетие и половина по-късно, той е изместен от търговията по море. По Пътя на коприната преминават несметни богатства и градовете покрай него, в частност и Бишкек, процъфтяват. По него се разпространяват технически открития и обществени промени.
Друга често предпочитана от търсачите на силни усещания дестинация е планината Тяншан. Много алпинисти искат да покорят върховете й, но се предлагат и по-леки маршрути, подходящи за обикновените планинари.
Сред върховете на Тяншан се е сгушило неземно красивото езеро Исък Кул. То е с богата на минерали топла вода, която се смята за лековита. Езерото е заобиколено от заснежените върхове на Тяншан и водата му е достатъчно топла, за да можете да поплувате в нея.
От бреговете на Исък Кул започват много отлични маршрути, които ще ви преведат през пълни с билки поляни, хвойнови гори и широки зелени планински долини. Тук ще срещнете киргизки номади със стада овце и кози. Възможно е да видите и диви овце, кафяви мечки, вълци, безопашати зайци и дори барси.
Ако не сте дошли с идеята да катерите планини и да опознаете местната природа, а просто, за да се разнообразите, Бишкек предлага и друга алтернатива- можете за известно време да поживеете в семейството на номади или овчари и да се запознаете с техните обичаи и бит. Кухнята е много по-различна от всичко, което сте пробвали досега. Задължително ще ви предложат кумис, което е ферментирало кобилешко мляко с не лош вкус.
За нощен живот в Бишкек не може да се говори, интерес представляват ежеседмичните пазари.
Най-доброто време за посещение на Бишкек и опознаване на заобикалящите го природни забележителности е от юли до септември, ако сте решили да разгледате и планинските върхове. Под 3000 м. е прекрасно през май и юни.
Имайте предвид, че туристическата индустрия в Казахстанската столица е все още в зародиш и условията се свеждат до най-необходимото. Присъединете се към организирана обиколка или след като пристигнете в Бишкек си уредете свой водач.
В Бишкек се пазарува с местната валута, наречена "сом", като 43 сома се равняват горе-долу на 1 долар.