Ашхабад
Ашхабад (Ashgabat) е столица и най-голям град в Туркменистан. Известен е и под името Ашгабат (Ashgabat), тъй като след обявяването на независимостта на държавата тече масова кампания за връщане на туркменистанските имена на градовете и селищата. Столицата е населявана от около 700 000 души.
През 1948 г. в резултат на изключително силно земетресение в Ашхабад и околностите му, градът е напълно разрушен, а много хора са убити или силно пострадали. По това време Туркменистан е бил част от СССР и съветските власти полагат много усилия столицата да бъде бързо възстановена. Днес Ашхабат е град с модерна и впечатляваща архитектура.
В туркменистанската столица най-развито е металообработването и текстилната промишленост. Страната разполага с огромни газови залежи, които спомагат изключително много икономиката на държавата. През столицата минава магистралнта ж.п линия Красноводск - Мари - Чарджоу.
Ашхабад доскоро не била известна туристическа дестинация, градът е забулен в тайни и мистерии. Много малко самолетни компании, с изключение на държавната "Туркменистан еърлайнс" обслужват местното летище.
Пушенето е забранено не само в заведенията, но и по улиците, и в колите (глобата е 20 долара), забранено е използването и на социалната мрежа Фейсбук. Местните власти отричат, че имат нещо общо със забраната, тегнеща над Фейсбук и Туитър и твърдят, че даже подпомагат развиването на компютърните и интернет-уменията у местното население.
Градът иначе изглежда спокоен, жителите са финансово облекчени, тъй като природният газ и водата са им безплатни, а сметките по поддържането на домакинството са много скромни.
Ашхабад днес е модерен град, с множество палати и уникални позлатени статуи, петзвездни хотели, огромни фонтани, министерски сгради, целите от бял мрамор и изградени превъзходни пътища. Голяма част от дворците са дело на известната френска компания Бе Те Пе Буиг.
Сред забележителностите на града спада златната статуя на бившия президент на Туркменистан Сапармурат Ниязов. Тя се върти около оста си, така че винаги да е обърната към слънцето.
Дворците със своите златисти куполи са толкова много на брой, че няма как да бъдат изброени като забележителности на столицата.
В околностите на столицата можете да се разходите до Древната крепост Ниса и до подземното минерално езеро Ков Ата.
Като туристи трябва да сте внимателни в Ашхабад, тъй като режима е особено строг. Навсякъде по улиците са поставени камери, не е разрешено да се критикуват действията на политиците, защото Ви очаква до 25-годишен затвор, не навсякъде е позволено да се правят снимки, включително и на централния пазар в града е забранено.
С изключение на хотелите и дискотеките, предназначени за туристи, всички останали обществени заведения затварят в 23 часа. Хората са доста недоверчиви към чужденците и рядко ще ви заговорят. Доскоро операта, балета и театрите са били също забранени. Те отварят врати едва след стъпването на власт на Гурбантули Бердимохамедов, който е избран с абсолютно мнозинство от 97.14 %