Висбаден

Висбаден

Град Висбаден (Wiesbaden) се намира на източния бряг на река Райн и е столица на провинция Хесен, Германия. Той има древно и богато минало, изключителна архитектура и със своите 26 горещи извора става популярна туристическа дестинация, известна още по времето на римляните.

Висбаден гордо носи и днес своя прякор "императорски град", тъй като в него отсядат много високопоставени личности, дошли да се възползват от изцерителната сила на минералните извори.

Според археологически разкопки, направени в района, Висбаден е обитаван още от времето на неолита. Със заселването на римляните около 10 г. сл. н. е. се изгражда крепостта, а в края на 1 в. са открити минералните извори, които превръщат района в изключително желано място за живеене.

Постепенно се оформя цяло селище, което за първи път е споменато през 121 г. като Aquae Mattiacorum. По време на алеманските нашествия през 3 в. Висбаден е почти напълно разрушен. През следващите векове градът е арена на множество битки за надмощие, което възпрепятства неговия растеж. Това продължава до 12 в., когато преминава в ръцете на графовете Насау.

По това време той е известен като Висибадия и бележи своя разцвет след като през първата половина на 14 в. получава разрешение от кайзер Лудвиг Баварски в него да се секат монети. Тогава се изгражда и най-известният и до днес минерален извор Кохбрунен. В превод името му означава врял кладенец, тъй като температурата му е 66 градуса по Целзий.

Най-голяма популярност Висбаден придобива през 19 в., когато благодарение на император Вилхелм, който често отсядал тук, той става известен във всички аристократични среди. Много от богатите предприемачи, дошли просто да разгледат града, се влюбват в него и остават тук завинаги.

Театъра във Висбаден

Всички аристократи, индустриалци и хора на изкуството променят изцяло облика на Висбаден, създавайки едни от най-хубавите и представителни сгради в Германия по това време. Според съхранените исторически документи в края на 20 в. Висбаден се превръща в най-населения от милионери германски град.

Популярността на Висбаден започва да се губи по време на Първата световна война, заради чуждата окупация. По време на Втората Световна война градът остава почти непокътнат, но поради дългите военни конфликти хората вече не са толкова заинтригувани от минералните му извори и постепенно през следващите години е забравен.

Днес Висбаден, запазил своя аристократичен чар, е оживено място, населявано от около 300 000 души. Заслужил е славата си на "императорски град" най-вече заради редовните посещения на император Вилхелм, който бил очарован от града и идвал тук, за да се лекува. Като утвърдена още в миналото туристическа дестинация той продължава да привлича всяка година все повече и повече гости.

Някои от тях идват на отдих, рехабилитация и балнеолечение в многобройните курортни комплекси, други пък са пленени от архитектурните забележителности, които предлага града. Сред топ местата, които задължително трябва да посетите във Висбаден, са старото кметство от 1610 г.; Езическата стена, известна и като Хайденмауер, която е запазена още от времето, когато градът се е казвал Aquae Mattiacorum; двореца Висбаден Бибрих, градината Мосбург със своята неповторима руина, луксозните терми Кайзер Фридрих и мемориалния обелиск, издигнат в памет на загиналите местни войници в битката при Ватерло.

Освен като "императорски град" Висбаден е известен и като "фестивален град", тъй като тук се провеждат няколко фестивала, както и множество културни прояви.

Няма определен сезон, през който да планирате вашата почивка във Висбаден. Зимите тук не са прекалено студени, но определено най-приятно за разходки е топлото и слънчево време, което в Германия няма да ви изненада и с големи жеги.

Най-добре прегледайте програмата на културните прояви, които се провеждат всеки месец и си изберете най-подходящите дни за почивка, в които хем ще можете да разгледате архитектурните забележителности на Висбаден, хем ще можете да присъствате на някое интересно представление.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати