Страият град на Раума
Град Раума е малко градче, разположено на западния бряг на Финландия. Жителите в него за съхранили своите средновековни традиции и обичаи, както и странния финландски диалект, който рядко се разбира от сънародниците им. Градът е едно от неоткритите места за туристите в този край на континента.
Раума би затрогнал всеки нов посетител със своя обикновен и традиционен тих живот, далеч от прогреса и суматохата на големите индустриални градове. Това, което е най-важно за населението е да създаде дом и семейство, да има хубава лятна вила край морето, както и лодка, с която мъжът да излиза на риболов и на разходка с децата и жена си.
Това е чудесно място за живеене, в което са убедени и самите жители на града. Голяма част от тях са се родили тук и нямат никакво желание да напуснат града. Заради запазеният си вид, съхранил в себе си множество остарели дървени постройки от далечни времена, старият град на Раума е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Историята на града датира от 1442 г. когато е обявен за град от кралския рицар Карл Кнутсен. Той дава търговски права на града, който благодарение на непосредственото си разположение до брега на морето, бързо се превръща в търговски център.
Особено голяма роля за просперитета на Раума играе общият икономически растеж на Европа през 20 в. Тогава градът разполага с най-голямата морска флота във Финландия, което му носи големи приходи. Доказателство за това е къща "Марела", която е била сред най-красивите и луксозно обзаведени къщи по онова време.
Най-голямо очарования в Раума предизвиква старият му град. В него се намира кметството на града, стария пазар и около 600 старинни къщички, сгушили сред павираните улички. Голяма част от тях са дървени и до тях се издигат помощни постройки, които някога са ползвани за складове или обори.
Макар и старинни, тези постройки изглеждат изключително добре, тъй като поддръжката им е финансирана от световната организация ЮНЕСКО. Това е наложително, тъй като те съставляват най-големия дървен град в Северна Европа. Освен финансирането от страна на ЮНЕСКО голяма роля за опазването на това средновековно бижу играе и самото население на Раума.
То става свидетел на огромен пожар преди около 300 години, но успява да изгради града си наново и оттогава до днес, благодарение на неговите усилия, той е непокътнат.
Всички къщи в стария град на Раума са направено по един и същи начин, а тези които не са оцелели, са подновени с по-качествени материали, при което екстериорът и интериорът им остава автентичен. Всяка къща разполага с малък двор, който играе ролята на вход към вътрешността на къщата.
Въпреки че улиците на стария град изглеждат еднотипни и сиви, тъй като къщите не са били боядисвани, жизнерадостното настроение на местните жители ще ви зареди с положителна енергия. Днес по-различни и относително шарени са само постройките в новия град.
Чувството за традиции, както и гордостта на местното население са основен фактор за днешния вид на града. От десетилетия са предлагани най-различни проекти за осъвременяване и модернизиране на град, за да е в крак с големите финландски градове. Нито един проект обаче не е приет.
Полагат се грижи само за ремонтирането и реставрирането на сградите, без това да нарушава средновековния им автентичен вид. Въпреки че поддържането и обновяването на къщи, изработени от дърво, е изключително скъпо и трудно, жителите на града са непреклонни.
Даже и младите семейства в града, както и новодошлите остават вдъхновени от усилията на коренните жители са запазят стария си град. Много от тях модернизират само интериора на къщите си, оборудвайки го с по-модерни и съвременни съоръжения.
Формата и тапетите на вътрешните помещения обаче остават непокътнати. В художествените ателиета например се създават тапети с десени, отговарящи на тези от едно време.
Не се колебайте да включите това малко дървено градче в списъка си за любими забележителности. То със сигурно ще ви очарова и ще ви дари с незабравими спомени.