Абомей
Векове наред тайнствената Африка е привличала вниманието на много пътешественици, търговци, учени, изследователи и археолози, но до началото на 19 в. тя е била един от най-слабо познатите континенти. За африканските държави и градове често съществували неясни представи и се давали фантастични описания.
Една от държавите, която в продължение на векове останала в сянката на туристическия интерес е Бенин, родината на Вуду култа. След дълъг период на политически размирици и социалистическа ера, тази африканска страна започва да се отваря към Запада и да разкрива своите тайни кътчета и забележителности.
В Бенин има едно място, което е влязло в списъка на ЮНЕСКО като част от Световното наследство. Това е град Абомей (Abomey), в който се намира някогашната кралска резиденция на владетелите от народа фон.
През 17 в. на териториите между град Котону и Абомей се е сформирало могъщото кралство на Дахомей, а Абомей става негова столица. То се превръща в една от най-влиятелните държави в Западна Африка през 18 и 19 в., което е причина до 20 в. Бенин да се е казвал Дахомей. Кралството започнало да търгува с роби и с палмово масло и бързо натрупало несметни богатства.
Абомей е основан през 17 в., но след няколко войни със съседните държави и особено по време на френските набези, градът е почти напълно разрушен. Дахомей става френско колониално завоевание, през 1958 г. получава вътрешна автономия и през 1960 вече става независима държава.
През периода 1625-1900 г. Абомей е управляван от 12 краля, всеки от които построяват своя собствена резиденция, намираща се в заградено с керпичена стена затворено пространство. Изключение прави само крал Акуба. Всичките тези постройки са известни като Кралските дворци на Абомей и днес са основната забележителност на града.
Кралските дворци се различават един от друг, но при построяването на всяка следваща постройка се е спазвала архитектурата и материалите на предходните сгради. След реставрацията им те са чудесен спомен за изчезналото кралство Дахомей.
Дворцовият комплекс се състои от многобройни представителни зали, храмове и гробници. В част от него се помещава Националния исторически музей, в който можете да разгледате някогашните, украсени с дърворезба, тронове на владетелите, старинни предмети от бронз, и откритите само в Бенин уникални картини от плат, на които са изобразени свещените животни-пазители на кралете.
Целият комплекс е интересен за разглеждане, защото доста се различава от представите ни за дворец. Основните му забележителности са тронната зала и колекциите от оръжия и бижута. Голяма част от помещенията са предназначени за празнични и ритуални церемонии, което личи от богатата им украса.
Можете да посетите Кралските дворци на Абомей по всяко време на годината, но препоръчителен е периодът от декември до март. При влизането в Бенин се изисква международен имунизационен паспорт с нанесена в него валидна ваксинация против жълта треска.
Препоръчва се обаче да се ваксинирате и против тетанус, дифтерия, детски паралич, тиф и хепатит А. Също така имайте предвид, че в Бенин целогодишно има риск от малария.
Снимка: humanandnatural.com