Уавър

Нина 2Нина 2
Новак
748
Град Уавър

Уавър (Wavre) е град в Белгия с население от над 33 000 човека. Първоначалното име на града е било Уобера (Uobera), а през единадесети век е получил името Уавера (Wavera). През дванадесети век градът е известен и като Уаур (Waure).

Градът, който е известен като градът на Мака се намира в долината Дайл. В града може да се види статуята на Мака, която представлява момченце, катерещо се по стена. Тази статуя се намира на една от стените на сградата на кметството и е направена от Жан Годар през шестдесетте години на миналия век. Традицията повелява всеки, който иска късметът да е на негова страна, да докосне дупето на момченцето. Статуята символизира свободолюбивия и импулсивен нрав на жителите на град Уавър.

Градът е процъфтявал по римско време, за което свидетелстват руини на различни римски сгради като разкошна вила в близост до Уавър. През дванадесети век градът е споменат за пръв път в писмен документ. По това време градът е част от владенията на брабантските херцози. По тяхна заповед се построява разкошен параклис на мястото, където се намират останките от римската вила край града.

През тринадесети век градът става място, където се организира редовно голям пазар. Уавър придобива статут на град по това време. Уавър се превръща в място, където се стичат поклонници от много места, които искали да посетят Афигемското абатство.

Петнадесети век става преломен в историята на града, защото тогава започва поредицата от окупации, епидемии и разруха, който продължава до осемнадесети век. В края на осемнадесети век Уавър става част от Франция. Градът става известен с битката през юни 1815 година, когато французите под егидата на маршал Груши успяват да победят пруските войски. Но според историците тази победа е била без значение, тъй като Наполеон е разбит при Ватерло по същото време.

През деветнадесети и двадесети век градът се развива с много бързи темпове заради разрастващата се промишленост. В града по това време действа захарна рафинерия и хартиена фабрика. По време на Първата световна война градът едва се съвзема след разрушенията, след което следват бомбардировки по време на Втората световна война, които буквално сриват много от сградите. След период на възстановяване Уавър се превръща в процъфтяваща столица на провинция Валон Брабант (Walloon Brabant).

Туристите не пропускат да посетят мястото, където се е разиграла прочутата битка при Уавър през 1815 година. Интересна за разглеждане е и сградата на кметството, която е издигната през осемнадесети век. Сградата, където днес се намира кметството, е на мястото, където се е намирала навремето старинна църква.

Една от забележителностите на град Уавър е величествената църква на Свети Йоан Баптист (St John the Baptist), която е построена през петнадесети век в традициите на готическата архитектура. Църквата, която има красива камбанария, е с петдесет камбани.

На територията на града се намира развлекателният парк Уалиби, който се смята за най-големият парк с атракциони в страната.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.8
53
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати