Динозаври оживяват в село Дорково
Единственият за България Плиоценски парк ще бъде открит в село Дорково, община Ракитово. От днес всички жители и гости на китното селце ще могат да видят как са изглеждали нашите земи преди 4.5 млн. години.
Топъл субтропичен климат, гъста савана и съблезъби тигри, Чепинската долина е дъното на топло праисторическо езеро, а хълмът към връх Здравец е покрит с гъста тропическа гора – така са изглеждали българските земи в ерата на късния Плиоцен.
В гъстите тропически гори са бродели първите пралъвове, които са правили компания на мастодонти, трипръсти коне хипариони и първите маймуни – примати.
Атрактивната туристическа атракция и изградена на мясото на Палеонтологичното находище в село Дорково. Именно на същото място преди 80 години екип на българо – френска научна експедиция открива запазени останки на динозаври, праконе и примати.
В изграждането на уникалния парка са вложени над 2 милиона лева. Специално подготвени звукови и визуални ефекти ще пренесат посетителите милиони години назад във времето.
В центъра на парка е разположен и открития по време на експедицията от 1985-1987 година напълно запазен скелет от мастодонт.
Проектът е изцяло финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“ и има за цел да популяризира село Дорково като туристическа атракция и да рекламира културен паметник крепост Цепина.
За улеснение нагостите е изграден посетителски център, поставени са беседки и пейки, а павирана пътека води най-любопитните към мястото, където при разкопки са намерени останките на динозаври.