Уджи
Между историческите центрове на Япония, Киото и Нара, се е сгушил един не много голям, но изключително интересен град. Това е град Уджи (Uji), който може да предложи на своите посетители многобройни забележителности. Известен е като Градът на чая, както и с това, че е родно място на харакирито-самоубийство с разрязване на корема с цел да се запази честта на извършващият харакири.
Това, което привлича чужденците обаче в този японски град, е предимно уникалната архитектура на многобройните му будистки храмове. Повечето от тях са истинско произведение на изкуството и заради значимостта им те са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Град Уджи се намира на брега на едноименната река, в непосредствена близост до Киото. Основан е през 4 в. и е кръстен на името на синът на император Уджина. В него са се случили много исторически събития, останали запечатани в миналото на Япония. По-известното от тях е битката през 1180 г. между клановете на Минамото и Тайра, която завършва пагубно за воините-монаси от клана Минамото.
Безспорно за най-голяма забележителност на Уджи се приема храмът Бьодоин, който е един от най-прекрасните образци на архитектурата от периода Хейан (794- 1185 г.). Построен е през 1053 г. на брега на реката и се отличава с особена изисканост и елегантност. Цялата композиция е изградена от изящно балансирани детайли. Особено впечатление прави Залата на Феникса.
Построена е през 998 г. като част от благородническа къща и по-късно се превръща в храм, символизиращ връзката между небето и земята. Основната зала, която сякаш е тялото на птица, има веранди отляво и отдясно, които играят ролята на крила. Трудно е човек да си представи, че дървотото, от което е направена, е успяло да оцелее в продължение на над 1000 години! Формата на феникс не е избрана случайно. Тя служи за напомняне, че животът не умира, а се преражда постоянно.
Именно тук, в Залата на Феникса, през 1180 г. командир от клана Минамото извършва харакири, което е първият регистриран случай в литературата в средновековна Япония.
За съжаление по време на войните през 1336 г. голяма част от постройките, които са били част от целия комплекс, са били разрушени. Като паметник на вековното изкуство остава непокътната Залата на Феникса. Някогашния червен цвят, с който е било боядисано дървото, от което е направена, отдавна вече не си личи, но красотата на тази приказна структура остава непроменена и впечатлява поколения наред.
Когато се разхождате из град Уджи задължително трябва да посетите и светилището, посветено на Инари, Богът на ориза, сакето и просперитета. Това е храмът Фушими Инари, който разполага с над 10 000 свещени врати, изсестни като тории.
Уджи е известен с това, че в него се произвеждат едни от най-качествените чайове. Тук можете да си купите чай във всякакъв цвят и аромат и в същото време да го пробвате в най-различните малки чайни, разпръснати из целия град. Изживяването е наистина неповторимо.
Можете да посетите Япония и град Уджи по всяко време на годината, но избягвайте дъждовния сезон. Хубаво е дори и през лятото да си вземете достатъчно топли дрехи, защото времето тук е доста променливо.