България трябва да заложи на планинския туризъм
България трябва да заложи на развитието на планинския туризъм, който има огромен неразработен потенциал за развитие. Според заместник-министъра на икономиката Бранимир Ботев бъдещето на българския туризъм е в планински туризъм, който е комбиниран със СПА процедури и минерални води.
В страната ни има поне пет планини, които предлагат чудесни условия за зимен ски туризъм, в съчетание с минерални извори. Повече от 140 върха в България се издигат на височина над 2000 метра, но техният потенциал е неизползван, защото не разполагаме с достатъчно изградени ски писти и съоръжения.
На големия въпрос дали да се очаква застрояване на зимните курорти зам.-министърът отговори, като посочи за пример Андора и възможностите за ски туризъм там. Държавата Андора има площ, равняваща се на община Севлиево. Същевременно има три пъти повече писти в сравнение със всички основни ски курорти у нас и четири пъти повече ски съоръжения.
Ботев подчерта, че не бива да се залага на сляпо застрояване, както беше направено на родното Черноморие, а трябва да се търси баланс между строителство и съхраняване на уникалната българска природа.
Един от най-неразвитите и използвани ресурси на българския туризъм е богатството от минерални води, с които разполагаме. По данни на икономическото министерство милиони литри годишно се връщат обратно в земните недра, без да бъдат оползотворени.
Всяка минута в България извират около 294 000 литра различна по състав минерална вода. Количеството е достатъчно всеки жител на Русия, Испания, Италия, Германия и Великобритания да изпие по един литър от нея.