Чернобил става биосферен резерват
Районът около авариралата атомна централа в Чернобил, който все още се охранява и е опасен за живота, ако човек остане там повече от пет дни, ще се превърне в биосферен радиологичен резерват. Идеята е атрактивната зона да привлече още повече почитатели на екстремния туризъм.
През последните 28 години чернобилската зона активно се охранява и към днешна дата ситуацията там е доста интересна. В района активно се възстановяват и растителният, и животинският свят, каза украинският министър на екологията и на природните ресурси Андрий Мохник.
По думите на Мохник превръщането на зона от Чернобил в резерват е с цел увеличаване на териториите на резерватите в Украйна до 15%, тъй като в момента те представляват едва 6 % от територията на Украйна.
В резервата обаче няма да попадат промишлената площадка на чернобилската АЕЦ, зоната за заравяне на радиоактивни отпадъци и други производствени обекти, уточни министър Мохник.
Туристите в Чернобил могат да станат свидетели на много необичайни явления. Сред тях е така наречената Мъртва гора, в която от аварията досега няма нито едно живо същество, но дърветата и тревистите растения не се разлагат поради отсъствието на микроорганизми.