Един на 12 българи страда от болестта на пътуването
Един на всеки 12 българи страда от кинетоза, т.нар. болест на пътуването. Доскоро на неразположението по време на път не се гледаше толкова сериозно, но заболяването засяга все повече хора с всяка изминала година. Това принуди дори Световната здравна организация официално да го признае за болест.
По данни на СЗО чувствително се е увеличил броят на хората, страдащи от кинетоза, като заболяването е достигнало епидемични размери. Най-песимистичните данни сочат, че кинетозата засяга до 1/3 от световното население.
За съжаление все още медицината не разполага с точно обяснение какво предизвиква заболяването, знае се само, че пътуванията с автобуси или автомобили я провокират.
Симптомите на болестта, които мнозина от нас също са изпитали, са повдигане, повръщане, пристъпи на страх и паника, ирационално притеснение от натравяне.
Редица изследвания свързват повишената заболеваемост със стресовият начин на живот, злоупотребата с алкохол и дори поемането на храни с твърде много консерванти.
Кинетозата се проявява, когато има несъответствие между възприятията за движение, които идват от очите, и усещанията на вестибуларния апарат. С други думи очите казват на мозъка ни, че не се движим, но вестибуларният апарат усеща движение и обратното.
При пътуване с автомобил или автобус пътниците фокусират зрението си върху неподвижни предмети в колата, което провокира проявите на кинетоза.
Специалистите съветват в този случай да гледаме през прозорците, за да видят очите ни това, което вестибуларният апарат усеща.
Точно обратният съвет дават на пътуващите в самолет – там симптомите на болестта могат да се притъпят, ако се опитаме да заспим или просто не гледаме през прозореца.