Варанаси

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Варанаси

Индийският град Варанаси (Varanasi), познат още като Бенарес, е едно от свещените места за поклонение на последователите на хиндуизма. Това колоритно религиозно селище е наричано в древността още Каши. Разположено е край левия бряг на река Ганг, който е фундаментална част от ритуалните действия на поклониците тук. От столицата Делхи градът се намира на около 700 км в посока югоизток.

Името Варанаси се е формирало под влияние на река Ганг. То е смециса от наименованията на двата й притока – минаващият през северната част на града Варуна и този, който тече през южния – Аси. Често е наричан „градът на храмовете“, „свещеният град на Индия“, „градът на светлините“, „религиозната столица на Индия”, „градът на ученето“ и „културната столица на Индия“.

Варанаси за последователите на индийстката, будистката и джаенистката вяра е нещо като Мека за мюсюлманите и Божи гроб за християните. От близо 5000 г. Бенарес е важен културен, религиозен и исторически център, за който се вярва, че е закрилян от бог Шива. Самият Марк Твен пише, че градът е „по-стар от историята, по-стар от традицията и дори два пъти по-стар от двете заедно”.

Мнозина индийски религиозни водачи, философи, поети, писатели, дори певци и музиканти са живели в града, включително Буда, Шанкара и Кабир. Според историческите източници Буда произнася първата си проповед близо до древния Каши. Мястото представлява едно от жилищните предградия и е разположено на 12 км от свещения град, като се нарича Сарнат. В речта си Буда разкрива осемте етапа за постигане не вътрешен мир, просветление и нирвана. Малко по-късно император Маурия-Ашока построява в чест на великият учител висока около 34 метра колона, както и множество ступи и свещени сгради.

Тук поклониците идват и сядат на едно от предхождащите реката стъпала, наричани гхати. В града има около 2000 храма4 и над 100 гхата, някои от които са за къпане, а други - за кремации. Обикновено те се къпят във водите на Ганг, а ритуалът е известен като шуджа. Според вярванията потапянето по изгрев слънце пречиства душата от грехове, а който умре тук, ще избегне прераждането. Годишно около 1 млн. поклоници идват тук да търсят хармония.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.5
52
41
31
22
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати