Перперикон дава още доказателства за историята си
Перперикон изненадва непрекъснато тези, които го проучват с нови открития и нови факти, обогатяващи информацията за отдавна отминали времена. Напълно отдаден на проучванията си проф. Николай Овчаров съгражда историческото ни минало камък по камък.
През изминалото лято той и екипът му попаднаха на важни артефакти в близост до открития от тях римски път с разклонение за Скалния град, които локализираха некропола на Перперикон.
Тук бяха открити първите епиграфски паметници на Перперикон, които са от втората половина на III в. Проф. Василка Герасимова, най - добрият специалист по антични паметници каза, че надписите са на латински език.
Първият надпис съдържа името Амониус, което е с египетски произход. Това показва, че в Перперикон са живели преселници от Египет, Сирия, Либия.
Вторият надпис е с релеф на името Юлиус Темейнос, което е сирийско или малоазийско. Смята се, че може би това е име на римски войник, тъй като по това време те са имали правото да се заселват там, където пожелаят.
Тези надписи доказват, че Перперикон е бил важно занаятчийско, търговско и административно средище, където са се заселвали хора, от цялата Римска империя.