Pochivka.com»Статии и Новини»Замъци»Замъкът Фалак-ол-Афлак

Замъкът Фалак-ол-Афлак

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Замъкът Фалак-ол-Афлак

Замъкът Фалак-ол-Афлак (Falak-ol-Aflak Castle) с пълно право може да се нарече едно от чудесата на света. Този древен дворцов комплекс съществува вече повече от 1800 години на територията на Ирак. Доминиращ на висок хълм, носещ също името Фалак-ол-Афлак , замъкът се счита за един от най-старите и удивителни крепостни постройки на територията на азиатската държава.

Фалак-ол-Афлак и неговият хълм се издигат насред иракския град Корамабад, който е столица на западната иракска провинция Лорестан. Името на тази висока цитадела в буквален превод звучи като „Небето на небесата”. За близо 2000-годишната си история Фалак-ол-Афлак е преминал през още няколко наименования преди да достигне до това „одухотворено” и възвишено име. През вековете се е наричал Шапур-Кхасти или крепостта Сабр-Кхаст, а също така и Дезбаз, както и замъка Коромбад.

Огромната структура на Фалак-ол-Афлак е построена през Сасанидската ера, между 226 – 651 г. Водите на река Корамабад протичат по източната и югозападната страна на замъка, а някога те са се използвали като естествено защитно съоражение на крепостта. Днес западната и североизточната зона на Фалак-ол-Афлак , респективно на хълма граничат с някои от кварталите на града.

Основите на крепостта достигат размери приблизително 300 а на 400 метра. Височината на цялата постройка , включително и на хълма, достига до 40 метра над околната местност. Цялата крепост Фалак-ол-Афлак се разпростира на площ от 5300 квадратни метра, а периметърът й е 2 860 м. Най-високата стена на крепостното укрепление е с височина 22.5 метра.

Замъкът сам по себе си е разделен на четири огромни зали, които са свързани посредством доста стаи и коридори. В древността Фалак-ол-Афлак е изглеждал могъщо с 12-те си високи кули, но за съжаление днес от тях са се запазили само 8.

Главният вход на двореца е разположен в северната му част, като е включен в състава на северозападната кула. Водният резервоар на крепостта е разположен в района след първия вътрешен двор и достига на дълбочина до 40 метра. В момента замъка Фалак-ол-Афлак е в експерименталния списък на ЮНЕСКО със световното историческо наследство като прекрасен пример за персийска архитектура.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.6
53
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати