Ваймар
Ваймар (Weimar) е един от културните центрове на Европа. Направо не е за вярване как в един толкова малък град могат да се случат грандиозни събития предопределили човешката история за десетилетия и векове. Наричат Ваймар често градът на немския класицизъм или Градът на Гьоте и Шилер. Тези велики философи не се раждат във Ваймар, но пък за сметка на това прекарват значителна част от живота си в този исторически германски център и логично умират тук – Гьоте на 83-годишна възраст, Фридрих Шилер на 46 г. Ваймар се свързва и с името на теолога и философ Йохан Хердер , който разработва идеологията на хуманизма като философска категория.
Ваймар е разположен в Централна Германия, в живописната провинция Тюрингия. Южната част на града лежи в подножието на планината Тюрингер Валд, а през самия Ваймар тихо и спокойно протича река Илм. Целият град е разположен на площ от 84, 26 кв.км, а населението му достига около 65 000 000 жители. До Ваймар може да стигнете много лесно, като поемето в посока изток от град Ерфурт и само след 20-тина километра ще се озовете в историческото немско градче. Ваймар се намира и на 20 км от град Йена и в югозападна посока от Лайпциг.
Първите сведения за Ваймар датират от 899 г. През вековете името на града е преминало през вариацията Вимарес-Вимари- Вимар и най-накрая Ваймар. През 1552 Ваймар се превръща в столица на херцогство Саксония-Ваймар и това трае до 1918 г. По време на регентството на Анна Амалия (1758-1775 г.) и сина й Карл Август (1809-1828 г.) Ваймар се превръща във важен културен център на Европа и дава подслон на такива светила като Гьоте, Шилер и Хердер, както и на виртуозния пианист Хумел, който е ученик на Моцарт.
Ваймар става лобно място на немската интелигенция, след като Гьоте пръв се премества в Ваймар в края на 18 век. Днес гробниците на Гьоте и Шилер, както и техните архиви, са едни от най-посещаваните културно-исторически забележителности във Ваймар. След Първата световна война тук се създава новата конституция на Германия, отменяща монархията и Германската империя. Името на Ваймар е решаващо и за създаването на Ваймарска република, която просъществува за периода от 1919 до 1933 г.
Ваймар е и родно място на новаторската дизайнерска школа, която преобръща представите на германците след края на Първата Световна Бойна – Баухаус. Историята на Баухаус започва, когато Валтер Гропиус заедно с група художници и дизайнери решават да обединят Ваймарското училище за изобразителни изкуства с Училището за художествени занаяти на Хенри ван де Велде. Целта на новото сдружение била да се даде начало на новаторски дизайнерски стил за нуждите на архитектурата и като цяло за новото време след войната.
Усилията на творците се обединили в създаването на предмети, които предизвиквали едновременно естетическа наслада, ефикасност и да могат да се произвеждат масово и евтино. Сдружението Баухаус произвежда различни мебели, грънчарски изделия и тапети. В оригиналната училищна сграда на Баухаус във Ваймар днес е разположен университетът Баухаус-Университет-Ваймар, а в Баухаус Музеум в града може да разгледате типични образци и предмети от мебелировката в стила на школата. И двете сгради са включени в списъка със Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Сред останалите интересни забележителности на Ваймар са Консерваторията "Ференц Лист; къщата на Георг Мухе, която е образец на неговото творчество, а също така и Националния театър на Ваймар и дворецът Витумпалас. Няма как да пропуснете и паметника на Гьоте и Шилер, който е емблематичен за Ваймар. Паметникът олицетворява как двамата творци стоят хванати ръка за ръка сякаш обединяват общи сили. На югозапад от Ваймар се намира и замъкът Белведере, който е построен през 1724 г.