Ежедневни жестове, с които можем да си изкараме боя в чужбина
Няма да повярвате по какви наглед безобидни и изненадващи начини можете да обидите хората в чужбина и като нищо да си изкарате боя. Много по-лесно е, отколкото си мислите. Обикновено ще оскърбите някого, като не разбирате нормите за културна комуникация, установени в дадена страна.
Като се има предвид, че комуникацията е 55% език на тялото, 38% глас и 7% говор, тези недоразумения не трябва да бъдат толкова изненадващи. Въпреки това, все още трябва да внимавате за тях. Езиците и комуникационните норми се различават в различните страни и общества и ако не научите как, нещата могат да станат... интересни.
Така например в някои държави, ако изядете всичката си храна в чинията, без да оставите малко, ще обиди домакините. Те ще решат, че не са ви нагостили достатъчно. Така е в Тайланд, Филипините и Русия. Така че, за разлика от България, колкото и да ви е вкусно, оставете малко в чинията си.
В Холандия питането за това какво работи даден човек се смята за изключително грубо. В останалите страни това е един от обичайните въпроси, които питаме, за да разрушим неловкостта при запознанство с нов човек.
Във Финландия да скръстите ръце по време на разговор, се смята за изключително грубо и е знак за целенасочена арогантност. Означава, че разговорът е безсмислен и не уважавате човека срещу вас.
Не яжте с лявата си ръка в Близкия изток, Индия или повечето страни в Африка. В тези страни лявата ръка традиционно се свързва с изтриването в тоалетната.
В повечето арабски държави отказването на храна или напитки е невероятно грубо. Дори ако не сте гладни или жадни. В останалата част на света можете просто да кажете на домакина да не се притеснява, защото не сте жадни или гладни, но в Близкия изток за подобни като отказа на кафе и сладки са започвали кръвни вражди и войни.
Знакът Дяволски рога, който правим с пръсти по рок концертите, е весел начин да изразим музикалните си предпочитания. В никакъв случай обаче не го правете в Португалия или Бразилия. Там той означава, че нечия съпруга не е била вярна и мъжът ѝ е рогоносец.
Даването на бакшиш в Япония и Южна Корея се смята за огромна обида. В САЩ недаването на бакшиш се смята за грубост и липса на възпитание.
Не носете бутилки вино на германските си домакини. Те ще помислят, че не харесвате виното, което ще ви сервират, и затова си носите свое.
В някои азиатски култури (Япония и Китай например) се очаква да откажете подаръка няколко пъти, преди да го приемете. Да приемеш подарък веднага, ви прави алчен и груб.
Да закъснеете с няколко минути в Германия, се смята за много грубо, защото хората ценят изключително времето си. В Аржентина, ако се появите навреме, може да се сметне за малко грубо, все едно сте дошли преждевременно.