Абиджан

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Пристанището на Абиджан

Наричат Абиджан (Abidjan) понякога Париж или Манхатън на Западна Африка. Подобно на тези два големи мегаполиса Абиджан също предлага на своите посетители и гости всички възможни удобства за една приятна почивка сред африканския колорит. В Абиджан можете да намерите както съвсем достъпни места за нощувка и забавление, така и множество луксозни хотели за настаняване и изискани заведения. В южните покрайнините на град Абиджан имате неверотната възможност да се насладите на дълъг, лазурен пясъчен плаж, заобиколен с красиви и екзотични палмови дръвчета.

Абиджан е разположен на крайбрежието на Атлантическия океан в африканската страна Кот д'Ивоар. Този град е всъщност бившата столица на страната, а понастоящем най-голямото населено място в Кот д’Ивоар. Абиджан е разположен в югоизточната част на африканската държава, в т.нар. лагуна Ебрие (Ébrié Lagoon), която е част от Гвинейския залив (Gulf of Guinea).

Абиджан е още и третият по големина град в света, в който се говори предимно френски език. В Абиджан живеят около 4 милиона души, а заедно с предградията броят на жителите нараства до значителните 5 100 000 души. Единствено бившата столица на Нигерия – Лагос (Lagos), задминава Абиджан по брой на населението.

Днес Абиджан се счита за културната столица на Западна Африка. Икономическият напредък на страната през последните години е видим в голямата урбанизация и индустриализация на Абиджан. Около брега на Абиджан има и няколко острова, с които градът е свързан посредством мостове. Абиджан е и важно морско пристанище, особено след като през 1951 година беше завършен каналът Вриди. (Vridi Canal).

Абиджан

Абиджан престава да бъде столица на Кот д'Ивоар през 1983 г., когато тя е преместена в град Ямусукро (Yamoussoukro), който се намира на около 200 км от Абиджан. Въпреки това бившата столица на страната продължава да бъде нейния икономически и културен център, като тук все още се намират голяма част от държавните служби и чуждите посолства в страната.

Смята се, че историята на Абиджан започва някъде около 1905 г. когато градът възниква като малко крайбрежно рибарско селище.

С появата на френските колонизатори на „Брега на слоновата кост” селището се развива и през 1934 г. Абиджан е обявен за столица. Предполага се, че името на града е дадено случайно. Когато първите колонизатори се сблъскали за първи път с местните, те попитали една местна жена за името на мястото.

Тя, разбира се, не разбрала какво й говорят французите и отговорила "T'chan m'bi djan", което значи „Аз току-що рязах листа.” Две десетилетия по-късно, след като е обявен за столица, Абиджан „прерязва лентата” на канала Вриди, който свързва града, разположен на лагуната с Атлантическия океан. След този момент Абиджан започва да се оформя като значителен търговски център и важно пристанище.

Катедралата Св. Пол В Абиджан

Разходката днес из Абиджан може да ви остави с противоречиви чувства. Градът се дели съвсем не условно, а направо явно на две части – централна богата и периферна бедна. Луксозната част на града е известна като Кокоду (Cocody), типични представители на бедните, мизерни покрайнини са кварталите Трейчвил (Treichville) и Маркора (Marcora).

В богатата и лъскава част на Абиджан се включва и градският център, където са разположени всички банки, офиси, бутици и супермаркети в града. Наближите ли бедните квартали веднага ще видите уличните сергии, пазари и много нощни клубове. Близо две трети от населението на Абиджан живее в бедняшките квартали. Голямата нищета и бедност в тях, липсата на отходна канализация и още доста неприятни фактори, са причина за голямото нарастване на инфектираните с ХИВ и други заразни болести.

Сред забележителностите на Абиджан са катедралата Сейнт Пол (St Paul's Cathedral), която е проектирана и издигната от Алдо Спиритом (Aldo Spiritom), както и Общинския музей на съвременното изкуство, разположен в Кокоду. В Абиджан има и национален университет, няколко технически колежа, както и национална библиотека с прилежащ към нея музей. Край Абиджан се разпростира природния парк Банко (Parc Du Banco), който обхваща 3000 хектара площ.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
52
44
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати