Боянската църква Св. св. Никола и Пантелеймон
Боянската църква Св. св. Никола и Пантелеймон е един от най-забележителните храмове в България, най-вече заради това, че е пазител на уникални творби на българската средновековна живопис. Боянската църква "Св. св. Никола и Пантелеймон" е разположена в софийския квартал Бояна в полите на планина Витоша, която е прекрасен фон на цялата столица. Боянската църква е включена в списъка със световното историческо и културно наследство на ЮНЕСКО, като наред с това е и една от 100-те забележителности на България по списъка, изготвен от Българския туристически съюз.
Боянската църква "Св. св. Никола и Пантелеймон" е един от малкото цялостно запазили се средновековни религиозни паметници, достигнали до наши дни, и свидетелстващи за значимия принос на българското религиозно изобразително изкуство от този период в европейското културно общество. Самата сграда на Боянската църква е двуетажна, като е построена в края на 10-тото и началото на 11-тото столетие. По своята същност Боянската църква представлява двуетажна църква-гробница с долен етаж, предназначен за погребения и горен за семеен параклис.
В най-общ план Боянската църква е строена на три етапа. Източната й част е първата, която е издигната. Тя е малка, едноапсидна кръстокуполна сграда с вградени подпори, които формират вписан кръст. Построена е в края на 10 и началото на 11 в.
Втората част на църквата е пристроена в средата на 13 в. с дарени от севастократор Калоян и съпругата му Десислава средства. Именно тази част принадлежи към типа двуетажни църкви-гробници. Долният етаж е гробница на дарителите, като е покрит с полуцилиндричен свод с две ниши аркосолии, оформени в северната и южната стена. Горният етаж повтаря архитектурата на първоначалната Боянска църква. Той е бил семеен параклис. Фасадата на тази част от храма се отличава с керамопластичната си декорация. Последната част на Боянската църква "Св. св. Никола и Пантелеймон", издигната с дарения от местното население, се отнася към средата на 19 в.
През 13 век по време на Второто българско царство Боянската църква търпи разширяване на конструкцията си, като сегашният й външен вид е резултат от ремонтните и реставриращи дейности от средата на 19 век. Стенописите в църквата са от 1259 година. Повече от 240 изображения по стените на храма в Бояна отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура. В част от религиозните сцени са изобразени елементи от средновековния народен бит на българите.
Самото османско нашествие по българските територии не засяга Боянската църква Св. св. Никола и Пантелеймон, но през следващите векове съдбата й е нерадостна. През 17 век тя търпи разграбвания и разрушения, а през 18 век е буквално изоставена на произвола на съдбата, като никой не я стопанисва. Днес Боянската църква Св. св. Никола и Пантелеймон играе ролята на музей на българското изобразително изкуство. Обителта е заобиколена от прекрасен парк, който е създаден през 1917 г. по поръчка на цар Фердинанд. Поводът е нерадостен - за погребението на царица Елеонора.
Обектът е част от създаденото през 1966 движение 100 национални туристически обекта на България. За да разгледате другите обекти, кликнете на посочения линк.