Pochivka.com»Статии и Новини»Замъци»Дворецът Маутерндорф (Mauterndorf)

Дворецът Маутерндорф (Mauterndorf)

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Mautendorf

Дворецът Маутерндорф (Mauterndorf Castle) се отличва като забележителна архитектурна постройка с богато историческо минало. Построен e доста на юг от австрийския град Залцбург, като се намира в североизточната част на местността Маутерндорф.

Тази най-южна част на провинция Залцбург носи името Лунгау. Натуралната красота на това място и красивите гледки наоколо подтикват архиепископа на Залцбург да превърне двореца във своя лятна резиденция след 1253 г. , когато започва и строежът му.

Преди това по време на властването на Римската империя една от основните търговски артерии , водеща от север на юг преминава именно през планините Хое Тауерн, където днес се издига внушителния Маутерндорф. До 1806 г. крепостта остава във владение на залцбургската архиепископия, след което попада в ръцете на държавата.

С полагането на основите на замъка Маутерндорф са изградени първо четири етажа, тъмница, както и укрепената защитна стена около двореца. Малко по-късно е добавена и триетажната кула, в която влиза и церемониалната аула. През 14 в. следват нови разширения на Маутерндорф, които го довеждат приблизително до вида, в който го познаваме днес.

С едната крепостна стена е изграден успоредно и втора, която направена с цел да осигури контрола на всичко и всеки, който преминава по пътя за Маутерндорф. През 15 и 16 в. нови реконструиращи дейности завършват с изграждането на т.нар. зала "Keutschacher ", която е впечатляваща с дървените си стени и красиви стенописи.

Ако решите да посетите Маутерндорф, не пропускайте да разгледате и прекрасния параклис, който се намира в непосредствена близост. Построен някъде между 13 и 14 в. той е издигнат в чест на светиите Хайнрих. Вътрешността му е наистина впечатляваща. Вътре ще видите олтара, който датира от 1455 г., кактои три фундаментални християнски статуи и има статуи - Дева Мария с Младенеца, Катарина и Св. Св. Барбара.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати