Pochivka.com»Намибия
Информация
- Население2108665
- СтолицаВиндхук
- ВалутаНамибийски долар (NA
- Телефонен код+264
- Езиканглийски
Местоположение
Република Намибия е държава в Югозападна Африка с площ от 825,418 кв.км, на брега на Атлантическия океан.
Страната има площ 824.3 хил. кв. км. Граничи (в км) с Ангола - 1 550, Замбия - 260, Ботсвана - 1 360, РЮА - 920 и Атлантическия океан - 1 480. Бреговата линия на Намибия е права и много слабо разчленена. Почти напълно липсват заливи и полуострови. Един от най-големите заливи по крайбрежието се намира при град Уолфиш Бей. Намибия е една от най-рядко населените страни в Африка.
Намибия е изцяло в границите на тропичния климатичен пояс. Времето тук е сухо, слънчево и горещо през цялата година и температурите са постоянно високи. Валежите са от 10-50 мм по крайбрежието и 500-700 мм в крайните североизточни части.
През 1915 г Намибия е завладяна от ЮАР. На 21 март 1990 г Намибия става независима държава. След 2001 г страната постеменно започва да развива своята туристическа индустрия и днес привлича немалък брой туристи.
Най-големите градове в Намибия са столицата Виндхук (Windhoek), Рунду (Rundu) и крайбрежният град Уолфиш Бей (Walvis Bay). Административното деление е на 13 региона.
Морски пристанища на Намибия са Уолфиш бей и Людериц, международното летище край Виндхук. Столицата на Намибия е голям и съвременен град. По главните улици може да се види красива архитектура, а Виндхук е главния икономически, финансов, културен, образователен център на Намибия. Във Виндхук ще намерите местна и интернационална кухня в много ресторанти и кафенета.
Сандербург (Sanderburg) е един от трите замъци, които могат да се видят в намибската столица Виндхук. Той е най-малкият от тях и е издигнат между 1917-1919 г.
Хайнцбург (Heinitzburg) е вторият дворец в столицата, като е построен през 1914 г като частен дом, а днес в него има ресторант и хотел. Третият интересен дворец във Виндхук е Шверинсбург (Schwerinsburg/Schwerin's castle), построен след 1890 г. Днес е частна резиденция на италианския посланик в Намибия.
Намибия притежава доста природни забележителности, които са резултат от интересния й релеф. Намибия е рай за животинското богатство, което се опазва с доста защитени територии.
Кейп Крос (Cape Cross) е нос в южната част на Атлантическия океан на брега на Намибия, популярен с удивителните си природни дадености. Името на месността идва от големия каменен кръст, изграден тук португалски заселници през 16 век.
Шпицкопер е друга популярна дестинация в Намибия, най-вече за романтичните планинари. Тук могат да се видят уникални скалните рисунки, които бушмените са издълбали в скалите на планината. Заради тях зоната, намираща се под голям скален навес се нарича още „бушменски рай”.
Брегът на скелетите (Skeleton Coast), наричан някога от португалците „Вратите към ада“, е навярно най-непосещаваният природен парк на цялата ни планета. Намира се на границата между Намибия и Ангола и пази вековни останки за корабокруширали плавателни съдове.
Езерото Гунас (Lake Guinas) е по-голямото от само двете естествени езера в Намибия. То е дом на важни водни популации. Макар че е в частна собственост, езерото може да бъде посетено с разрешение на собственика.
Доста по-малко е езерото Отжикото (Otjikoto Lake), което има сходен с по-големия си брат произход. Отжитоко заема площ от едва 0.51 хектара.
Намибийската пустиня е най-старата в света. По-високи и мащабни от нейните дюни не се срещат в нито един подобен район. Популярен изходен пункт към пустинята е Sossusvlei.
Тази магнетична пустош се намира в природния парк Намиб Науклуфт (Namib Naukluft park) - четвъртият по големина в света. Внушителните пясъчни дюни заемат площ от близо 50 000 кв. км., като на дължина разстоянието от единия й край до другия е около 1600 км.
Сред защитените територии на Намибия са Национален парк Плато Уотърбърг (Waterberg Plateau Park), Фиш Ривър (Fish River Canyon Park), който е вторият по големина речен каньон в света и др.
Резерватът на тюлените Кейп Крос (Cape Cross) е едно от безценните природни богатства на Намибия. Кейп Крос е нос в южната част на Атлантическия океан на брега на Намибия, на около 70 км северно от Хенсис Бей (Hentiesbaai) и на 150 км северно от Свакомпмънд (Swakopmund). Резерватът е на западния бряг на Намибия, а в него се съхранява един от най-големите колонии на капски морски котки в света. Името на месността идва от големия каменен кръст, изграден тук португалски заселници през 16 век.
Голяма част от Намибия е заета от плато със средна височина 900-1500 м. Най-висока точка е в планината Брандерберг (Brandberg Mountains) - 2 573 м. Платото плавно се понижава на север и към крайбрежната равнина - пустинята Намиб.
Шпицкопер e природен резерват, разположен между Усакос и Свакопмънд в Намибия. Това уникално по своя род място, което е известно още и като „африканския Матерхорн” представлява красива гранитна планина, чиято възраст е изчислена на близо 100 млн. години. Макар че това не е най-високият планински връх в Намибия, той се слави с най-голяма популярност сред посетителите.
По-големи и важни реки в Намибия са граничните Оранжева река и Кунене, а останалите са временни потоци.
Заради природните особености на Намибия много малка част от държавните граници следват природните извивки. Една от малкото естествени граници на Намибия е южната. Тя следва течението на прочутата Оранжева река.
Твифелфонтейн (Twyfelfontein) е един от малкото обекти на Намибия, включени в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство.
Тук е една от най-големите концентрации в Африка на петроглифи, и скални гравюри. Най-често се срещат изображения на носорози, но също и на слон, щраус и жираф, както и очертания на човешки и животински отпечатъци. Твифелфонтейн пази и скални убежища. Тези пещери са украсени с мотиви на човешки фигури в червена охра.
Най-голямата пещера в Намибия е Арнем (Arnhem Cave) и е особено ценна, защото в нея живеят пет вида прилепи. В момента това е единствената туристическа пещера в Намибия.
Жителите на Намибия в по-голямата си част са християни (католици). В столицата Виндхук може да видите катедралата Св. Мери (St. Mary’s Cathedral), а храм със същото име има и в Рунду.
Намибия не може да се похвали с голям брой водопади, но има два, които се отличават с големите си размери и дивна красота.
Водопадът Епупа (Epupa Falls) се намира в северозападния ъгъл на Намибия, на границата с Ангола. Той се е образувал на река Кунене (Kunene River), а в близост има възможност за къмпингуване. Задължително трябва да се види и водопадът Руакана (Ruacana Falls), образувал се е на около 80 км нагоре по течението от водопада Епупа. Водната мощ на тези два водопада е впрегната за добиването не електроенергия.