Бризбейн

Бризбейн

Бризбейн (Brisbane) е столица и най-населеният град в австралийския щат Куинсланд (Queensland). Това е третият по население град в Австралия. В града и околностите му живеят над 2 мильона души.

Централната бизнес част на Бризбейн се намира на мястото на първоначалното европейско селище и е разположена на брега на река Бризбейн. Голяма част от централен Бризбейн се управлява от градския съвет на Бризбейн, който е най-големият местен орган на управление в Австралия съобразно населението на града.

Преди да се появят европейците, Бризбейн бил населен от хора от племената Турбал (Turrbal) и Джагера (Jagera). Тогава местността се наричала Миан джин (Mian-jin), което означавало място, което е оформено като шип.

Бизнес квартал в Бризбейн

През 1799 година Матю Флиндърс (Matthew Flinders) слязъл от кораба си и нарекъл мястото, където се озовал, Ред Клиф Пойнт.

Бризбейн е наречен на името на река Бризбейн, а тя, от своя страна, е наречена на името на шотландеца сър Томас Бризбейн (Thomas Brisbane), който от 1821 до 1825 година бил губернатор на Нов Южен Уелс. Първото европейско селище в Куинсланд било наказателна колония в Редклиф (Redcliffe), което е на двадесет и осем километра разстояние от Бризбейн. Това селище било основано през 1824 година.

През 1823 година губернаторът на Нов Южен Уелс Томас Бризбейн издал заповед за създаването на ново селище за изпращане на хора, които трябва да излежат наказанието си. Експедиция, оглавявана от Джон Оксли (John Oxley), изследвала залива Моретън (Moreton). Оксли дал името на река Бризбейн. Той предложил Ред Клиф пойнт за място, където да бъде изградена наказателната колония.

Бризбейн, Австралия

През септември 1824 година там се заселили четиринадесет войника, някои от които със семействата си, и двадесет и девет осъдени. След година то било изоставено и преместено в северен Куей (Quay). От 1842 година в селището започнали да живеят и хора, които не изтърпявали наказание. През 1859 година Бризбейн бил избран за столица на Куинсланд, когато Куинсланд бил обявен за отделна колония от Нов Южен Уелс. Въпреки че бил столица, Бризбейн получил статут на град едва през 1902 година.

Още през 1840 година започнало създаването на градоустройствен план на Бризбейн, съобразен с бъдещето развитие и разширяване на града. През 1930 година била завършена най-високата за това време сграда в град Бризбейн – Бризбейн сити хол. Тази сграда е сред най-големите забележителности на града.

По време на Втората световна война Бризбейн се превърнал в център на кампанията на съюзническите сили, и генерал Дъглас Макартър (Douglas MacArthur) използвал града като щаб квартира на тихоокеанските сили, преди да се премести в Холандия през август 1944 година. Около един милион войници преминали през Австралия по време на Втората световна война.

През 1942 година в Бризбейн имало сбиване между американски военен персонал и австралийски военнослужещи и обикновени граждани, което завършило с един убит и много ранени. Този инцидент получил наименованието Битката за Бризбейн. След войната градът се развивал, но страдал от инфраструктурни проблеми. През 1974 година голямо наводнение в Бризбейн буквално съсипало града.

Град и река Бризбейн

През 1988 година Бризбейн бил домакин на Световното изложение. Това значително допринесло за развитието на града и на щата Куинсланд. Населението на Бризбейн нараствало с над два процента всяка година. През януари 2011 година Бризбейн отново бил поразен от голямо наводнение. То не било с мащаба на наводнението от 1974 година, но въпреки това причинило големи щети на града.

В Бризбейн се намират някои от най-високите сгради в Австралия като например Солей (Soleil), която е висока двеста четиридесет и три метра, Аврора Тауър (Aurora Tower), която се издига на двеста и седем метра височина и Рипариън Плаза (Riparian Plaza), която е висока двеста метра.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
51
44
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати