Морската градина във Варна
Морската градина във Варна е известна още като Приморски парк и се намира в близост до парка Евксиноград. Морската градина е една от знаковите забележителности на град Варна, известен като морската столица на България.
Морската градина във Варна се простира на площ над 600 декара. Приморският парк е място, където през лятото се случват много културни събития. За това спомагат трите сцени, които са построени в парка – това са сцена „Амфитеатър”, Летният театър и сцена „Раковина”. Всяка година в морската градина се разхождат над половин милион души – местни жители и туристи от различни краища на света.
Историята на красивата морска градина започва през деветнадесети век, когато тя е била доста малка. Намирала се е извън града, вм близост до кланиците. През шестдесетте години на деветнадесети век мястото, което представлявало не повече от десет декара, било обособено като зеленчукова и овощна градина. В нея се отглеждали различни видове дървета, имало и зеленчукови лехи. Тази площ се разширява през 1881 година до над 25 декара, като се засаждат много декоративни дървета.
Това става по настояването на тогавашния кмет на Варна – Михаил Колони. Морската градина постепенно се превръща в истински парк от европейски тип, като в него постоянно се засаждат все по-интересни и редки растения. Те се докарват от различни места в страната, както и от други държави. Започва изграждането и на водоскоци, фонтани и чешмички.
Следва изграждане на алея на великите българи, които са признати за едни от най-важните културни и политически дейци в историята на държавата. Поставени са паметници на много писатели, революционни деятели и просветители.
В началото на двадесети век започва изграждането на варненския Аквариум, след това се изграждат спортни съоръжения. През шестдесетте години е създаден и зоопаркът на Варна, както и астрономическа обсерватория с планетариум, както и природо-научен музей. В приморския парк се намира и музеят на военно-морския флот, създаден в средата на двадесети век.
В морската градина във Варна е създадена и алея на космонавтите – иглолистни дървета, посадени от руски и български космонавти. В морската градина се намира и делфинариумът, който привлича малки и големи почитатели на умните бозайници. Те редовно представят уменията си пред широка публика.
Шоуто на делфините се озвучава едновременно на български, немски, английски и руски. Делфините представят акробатични номера и баланс, както и игри с посетителите. Освен по време на шоуто, делфините могат да бъдат наблюдавани и в демонстрационен басейн.
В морската градина има и красиво езеро, където желаещите да карат водно колело могат да разгледат разкошната растителност на парка, докато се плъзгат по водната повърхност.
В Приморския парк има и алея с плочи с пръст от различни места в България, които са важни от историческа гледна точка.
В Приморския парк има слънчев часовник, който се намира в близост до обсерваторията. Морската градина предлага на посетителите и плувен комплекс с два открити и един закрит басейн.