Ростов на Дон
Ростов на Дон (Rostov-on-Don) е град в Русия (Russia) с население от над 1 099 500 души. Градът е известен и само като Ростов. Ростов на Дон е най-големият град в южната част на страната, известен е и като южната столица на Русия.
Ростов на Дон се намира на брега на река Дон. Градът е мощен промишлен и транспортен център, известен като пристанището на петте морета.
Територията, на която е разположен град Ростов на Дон, е била обитавана от хора още през третото хилядолетие преди новата ера.
Град Ростов на Дон е основан през 1749 година. Според легенда от онова време император Петър Първи (Peter I), който искал да издигне на това място гранична крепост, харесал местността около реката. Градът е основан по решение на императрицата Елизавета (Elizabeth), която издала заповед на това място да се построи митница. След построяването на митницата били изградени пристанище и казарми.
Мястото се превръща в мощен пристанищен център, чрез който се осъществява търговията със Средиземно море и Черно море. През 1760 година е построена мощна крепост, която била наречена на името на руския митрополит Дмитрий Ростовски (Dmitriy Rostovskу). Крепостта е била построена във формата на звезда с десет лъча. Крепостта била доста сериозно въоръжена – с над двеста мощни оръдия.
След време крепостта станала известна само като Ростовската крепост, а по-късно се превърнала в град, който бил наречен Ростов на Дон. През 1807 година Ростов на Дон официално получил статут на град. В началото на деветнадесети век дървените сгради в Ростов на Дон се сменят с каменни.
Градът става място за оживена търговия, тук пристигат търговци от десетки различни страни. По това време в града живеят над 15 000 човека, а през двадесети век градът е с население от над сто хиляди души.
През двадесети век градът става промишлен център, в него се издига и завод за построяване на плавателни съдове. Построява се огромен театър във вид на трактор, издигат се много административни сгради. Унищожена е катедралата на Александър Невски (Alexander Nevsky).
По време на Втората световна война нацистките окупатори убиват над 40 000 души от града, а над 50 000 са изпратени в Германия. След войната градът се възстановява, издигат се много жилищни сгради.
Сред най-големите забележителности на град Ростов на Дон е крайбрежната му улица, която е любимо място за разходки както на местните жители, така и на туристи от страната и от цял свят.
В града има много църкви – над 30, като повечето от тях са издигнати в края на двадесети век. Сред тях са катедралата на Рождество Богородично, католическата църква на Тайната вечеря, има арменски и гръцки църкви, протестантски и баптистки църкви, синагога, джамия и будистки център.
В Ростов има музей на изобразителните изкуства, в който са събрани ценни платна, а също така и музей на съвременното изобразително изкуство. Интересен е музеят на железопътната техника. Ростов на Дон е известен като един от джаз-центровете на страната. В него има много институции, свързани с този музикален жанр.
Сред археологическите паметници туристите не пропускат крепостта на Дмитрий Ростовски и подземната галерия, която се намира на територията на парк Первомайски (Pervomaiskiy). В града има и величествен музикален фонтан.