Pochivka.com»Статии и Новини»Забележителности»Гробницата на Севт III в Казанлък

Гробницата на Севт III в Казанлък

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Гробница в Казанлък

Гробницата на Севт III (Seuthes III tomb) край Казанлък е един от най-забележителните древни паметници на територията на България. Гробницата е разкрита през 2004 година, а заедно с това и невероятно ценни свидетелства за старогръцкия период по тези земи. Гробницата на Севт III край Казанлък е разположена на на 12 км северно от „Града на розата”. Ако искате да стигнете пеша до тази историческа забележителност ще са ви нужни 2 часа от центъра на Казанлък. С автомобил се стига за около 15 минути.

Гробницата на Севт III е на около 1 километър от главния път между Казанлък и Шипка. Пътят е асфалтиран, добре поддържан, като навсякъде са поставени кафяви табели, които указват историческите обекти в този район, богат на много могили. Самата гробница на Севт III е изключително добре стопанисвана.

Гробницата на Севт III е открита в могилата Голяма Косматка. Той е датиран отвтората половина на 5 век пр.н.е. През 2004 година на това място е открит монументален храм с вход от юг, строен през този древен период. Разкопките са направени от Траколожка експедиция за могилни проучвания (ТЕМП), ръководена от д-р Георги Китов в сътрудничество с Районен исторически музей "Искра" при град Казанлък.

На площадка най-напред в южната периферия на могилата е открита изящна скулптура, която се счита за невероятно произведение на старогръцкото изкуство. Тя представлява бронзова глава на брадат мъж с очи от полускъпоценни камъни. Археолозите обясняват, че главата е била част от статуя, ритуално укрепена и затрупана с камъни.

Постепенно специалисти и работници в могилата Голяма Косматка установяват, че това място е началото на пътя към монументален храм. Необичайно след неговата фасада не започва камерата на храма, а коридор с дължина 13 метра, който специалистите намират опожарен и запълнен с камъни и пръст.

Гробницата на Севт III в Казанлък

След коридора в гробницата на Севт III следват 3 помещения.

3 дни след началото на разкопките археолозите установяват, че това място в действителност гробницата на великия тракийски владетел Севт ІІІ, изградил столицата на древния град Севтополис. В момента това древно селище е под водите на язовир Копринка. Като доказателство, тялото на Севт III е положено тук идват надписите от вдлъбнати точици открити върху една чаша за пиене на вино, наричана фиала и върху малка каничка.

Гробницата на Севт III се състои от коридор, преддверие, кръгла камера с високо куполно покритие и правоъгълна камера. Последната е изградена като саркофаг от два монолитни каменни блока, единият от които тежи над 60 тона. И трите помещения са построени от правоъгълни каменни блокове и са покрити с плочи.

Входът на кръглата камера е белязан от двукрила мраморна врата. Горните й части са с безупречно украсени от изображения на бог Дионис, като в източното крило той е олицетворение на слънцето, а в западното – на земята и нощта. Запазените цветни орнаменти върху източното крило са с преобладаващ червен цвят, а върху западното преобладаващият цвят е черен.

Севт 3 Казанлъкй

Предполага се, че тялото на Севт III е било изгорено другаде, защото в гробницата не са открити останки, а само погребана главата от статуята на Севт, която някога е стояла на пиедестал в столицата Севтополис. Обичаят тялото да не се полага в гробницата тогава бил стриктно спазван.

В камерата на гробницата на Севт III са положени личните вещи и даровете, необходими за задгробния живот на владетеля. Сред тях са златен венец, два албастрона, златен киликс с украса от растителни орнаменти, сребърна средиземноморска мида с позлата, златна гарнитура за конска амуниция, амфори, шлем със сребърна апликация на мъжка глава, златна апликация с лъвска глава в средата на кожена ризница, два бронзови наколенника с глави на богини, меч с ножница, орнаментирана със златни апликации, ножче със златна дръжка и др.

Работното време на комплекса е от 9.00 до 17.00 часа, обекта работи ЦЕЛОГОДИШНО. Интригуващите галерии на гробницата може да разгледате срещу символична такса от 3 лева за възрастни и 1 лев за учащи. Ако искате обаче да запечатате моментите си в гробницата, ще трябва да заплатите 5 лева за снимки с фотоапарат и 15 лева, ако искате да ползвате камера.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.7
52
41
32
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати