Вила Капра
Вила Капра (Villa Capra), известна още като Вила Ротунда или просто „Ла Ротунда”, както й викат италианците, е удивителна постройка, проектирана от големия майстор Андреа Паладио (Andrea Palladio). Вила Капра е произведение на ренесансовата архитектура от най-високо ниво. Тя е разположена в североизточна Италия, точно до град Виченца (Vicenza). Вила Ротунда носи оригиналното име Вила Алмерико-Капра (Villa Almerico-Capra), но днес е известна и само като Вила Алмерико, Вила Ротонда и Ла Ротонда.
Подобно на останалите сгради във Винченца, построени от Паладио и Вила Капра е включена в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Наименованието „капра” идва от братята Капра, които довършват постройката, след като тя им е предотстъпена през 1591 година.
Когато през 1565 свещеникът Паоло Алмерико се оттегля от Ватикана като апостол на папа Пий IV, а след това Пий V, той решава да се върне в родния си град Виченца, във венецианската провинция и да изгради свой красив дом. Едва ли тогава Алемерико е подозирал, че сътвореното от архитекта Андреа Паладио ще се превърне в една от най-вдъхновяващите и важни архитектурни постройки за следващите петстотин и повече години.
Вила Капра остава едно от най-добрите постижения на архитекта Паладио. Самата тя по-късно вдъхновява построяването на много исторически важно сгради в Италия. Истината обаче е, че вила Ротунда е направена по модел на Пантеона в Рим.
Вила Капра от самото начало е била планирана да бъде не обикновена селска къща, а в действителност една от най-вдъхновяващите работи на Паладио. Самият той я квалифицира по-скоро като дворец, отколкото като вила или къща.
Основите на Вила Капра са положени през 1566 година, като тя има изцяло симетричен архитекрурен план – с четири еднакви стени, всяка от които е направена с преддверие, водещо до 1 от четирите врати. Те от своя страна отвеждат до една кръгла куполна централна зала. Това помещение, както и всички останали стаи и зали във Вила Капра са направени с математическа точност, което е нещо като запазена марка за архитекта Паладио.
Вила Ротунда е отличен пример за ренесансова архитектура. Всяка от портите е увенчана с фронтони и красиви статуи на класически божества, а всеки фронтон е подкрепен от шест йонийски колони. Всяко преддверие е било направено с един самостоятелен прозорец. В действителност определянето като ротонда или ротунда за вилата не е правилно, защото Капра няма кръгли основи, а по-скоро правоъгълни с пресечен кръст.
За жалост Паладио не успява да види Вила Капра завършена, защото умира през 1580 година и в крайна сметка постройката не е довършена изцяло по оригиналния план на архитекта. Помощникът на Паладио – Scamozzi, става главен наблюдател след смъртта на великия майстор и вместо да направи голям купол в средната зала, той решава да смали мащабите на залата.
Интериорът на Вила Капра е бил замислен като по-внушителен и красив дори от фасадата. Навсякъде във вътрешността могат да се видят прекрасни стенописи, сътворени от Alessandro и Giambattista Maganza, както и от Anselmo Canera. В бароковата сграда има четири основни зали, като повечето помещения са разположени на втория етаж. В източната зала на Вила Капра може да се види алегоричен разказ за живота на първия собственик на вилата.