Вила Капра

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Вила Капра

Вила Капра (Villa Capra), известна още като Вила Ротунда или просто „Ла Ротунда”, както й викат италианците, е удивителна постройка, проектирана от големия майстор Андреа Паладио (Andrea Palladio). Вила Капра е произведение на ренесансовата архитектура от най-високо ниво. Тя е разположена в североизточна Италия, точно до град Виченца (Vicenza). Вила Ротунда носи оригиналното име Вила Алмерико-Капра (Villa Almerico-Capra), но днес е известна и само като Вила Алмерико, Вила Ротонда и Ла Ротонда.

Подобно на останалите сгради във Винченца, построени от Паладио и Вила Капра е включена в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Наименованието „капра” идва от братята Капра, които довършват постройката, след като тя им е предотстъпена през 1591 година.

Вила Капра

Когато през 1565 свещеникът Паоло Алмерико се оттегля от Ватикана като апостол на папа Пий IV, а след това Пий V, той решава да се върне в родния си град Виченца, във венецианската провинция и да изгради свой красив дом. Едва ли тогава Алемерико е подозирал, че сътвореното от архитекта Андреа Паладио ще се превърне в една от най-вдъхновяващите и важни архитектурни постройки за следващите петстотин и повече години.

Вила Капра остава едно от най-добрите постижения на архитекта Паладио. Самата тя по-късно вдъхновява построяването на много исторически важно сгради в Италия. Истината обаче е, че вила Ротунда е направена по модел на Пантеона в Рим.

Вила Капра от самото начало е била планирана да бъде не обикновена селска къща, а в действителност една от най-вдъхновяващите работи на Паладио. Самият той я квалифицира по-скоро като дворец, отколкото като вила или къща.

Основите на Вила Капра са положени през 1566 година, като тя има изцяло симетричен архитекрурен план – с четири еднакви стени, всяка от които е направена с преддверие, водещо до 1 от четирите врати. Те от своя страна отвеждат до една кръгла куполна централна зала. Това помещение, както и всички останали стаи и зали във Вила Капра са направени с математическа точност, което е нещо като запазена марка за архитекта Паладио.

Вила Ротунда е отличен пример за ренесансова архитектура. Всяка от портите е увенчана с фронтони и красиви статуи на класически божества, а всеки фронтон е подкрепен от шест йонийски колони. Всяко преддверие е било направено с един самостоятелен прозорец. В действителност определянето като ротонда или ротунда за вилата не е правилно, защото Капра няма кръгли основи, а по-скоро правоъгълни с пресечен кръст.

За жалост Паладио не успява да види Вила Капра завършена, защото умира през 1580 година и в крайна сметка постройката не е довършена изцяло по оригиналния план на архитекта. Помощникът на Паладио – Scamozzi, става главен наблюдател след смъртта на великия майстор и вместо да направи голям купол в средната зала, той решава да смали мащабите на залата.

Интериорът на Вила Капра е бил замислен като по-внушителен и красив дори от фасадата. Навсякъде във вътрешността могат да се видят прекрасни стенописи, сътворени от Alessandro и Giambattista Maganza, както и от Anselmo Canera. В бароковата сграда има четири основни зали, като повечето помещения са разположени на втория етаж. В източната зала на Вила Капра може да се види алегоричен разказ за живота на първия собственик на вилата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
51
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати