Шибам

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Шибам

Шибам (Shibam) е старинен арабски град, който може да се определи като най-старото селище на земята с небостъргачи. Това, разбира се, е преувеличено, защото високите постройки и кули на Шибам не достигат до около 40 метра, но за времето, в което са били построени тези размери са уникални и нямат аналог. Неслучайно спрягат Шибам и като „Манхатън на пустинята”.

Шибам всъщност е стар арабски град от затворен тип, а подобни селища са се строили и в Африка. Ако погледнете Шибам отдалеч, ще видите безброй близкостоящи продълговати и правоъгълни кули. Всички те са осеяни с малки прозорчета. Старинното селище е разположено в йеменската област Уади Хадхрамаут. От 1982 година Шибам е включен в списъка със световното културно наследство на ЮНЕСКО.

И днес Шибам е обитаем град с около 7000 жители. До голяма степен по тесните му улици не е възможно да се кара кола и е рядкост да се види тук автомобил. Тесните средновековни алеи, плътно обградени от глинени къщи носят цялото очарование на Ориента.

Шибам

Шибам е тих и спокоен град, прахът и миризмата на животински изпражнения са навсякъде, но това едва ли е най-важното тук, в бившата столица на кралство Хадрамаут (Hadramawt Kingdom).

И до ден днешен в Шибам може да се влезе през един единствен главен вход, който прекъсва укрепените високи стени на селището. Старият град се забелязва още отдалеч по пътя за него, а в зависимост от това кое време на деня е, сградите на Шибам се оцветяват в различни краски.

Сутрин глинените, пренаселени многоетажни кули на Шибам са жълти, на обяд може да се оцветят в охра и бежово, а вечер често придобиват розови оттенъци. Заради това оцветяване Шибам е известен и с наименованието "Al-Saffra", което се превежда като „Жълтия”.

Шибам има както стара част, така и нов квартал, който е разположен на площ от 1 117 кв.км и има около 48 000 души население. Преди в старинното селище са живели около 7 000 души, но с течение на времето половината се преместват в новата зона или пък се преселват в други градове.

Това от своя страна е довело до запустяването на много от сградите, които са подвластни на времето и климатичните влияния.

По своята същност и значение Шибам е най-ранният пример за планиране, основано на вертикалните конструкции. Абсолютно всички постройки, къщи и кули в старинния град са издигнати от кирпич или глина, по времето, когато по тези земи бедуините са нападали селищата.

Именно затова повечето кули-къщи, които са около 500 на брой, са построени на пет или шестнадесет етажа. На всеки етаж обикновено има по 2 апартамента. Така набезите на бедуините били смекчавани.

Значителна част от постройките в Шибам датират от 16 век, но през последните няколко века те са били реставрирани. Шибам може да се похвали с едни от най-високите кули в света, издигнати изцяло то кирпич. Няколко от зданията достигат до около 40 метра.

Рекордьорът в средновековното арабско селище е едно кирпиченото минаре, което достига цели 53 метра. То е покрито със специална защитна смес, която има за цел да го предпази от влиянията на природата и времето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
52
40
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати