Анжар

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Анжар

Анжар (Anjar) е едно от уникалните места в Ливан, които не могат да се сравнят с почти нито една гледка или забележителност в страната. Анджар в наши дни предлага руините на един античен град, който е уникално свидетелство за градско планиране по Омаядите (Umayyads). Анжар се намира в област Заале (Zahlé), която е част от общината Бекаа (Bekaa Governorate). Древният град стои в долината Бекаа, в западната част на среден Ливан.

В буквален превод Анжар означава „бягаща река”. Мястото е локално известно още като Haoush Mousa. Към момента населението на Анжар е около 2 400 души, състоящо се главно от арменци. През 1939 година градът е населен с няколко хиляди арменски бежанци от турската област Муса Dagh.

Разположен на 58 км от Бейрут, археологическото наследство на Анжар няма аналог с никой друг исторически паметник в страната. Повечето от тях са наслагвания едно върху друго от различни исторически епохи, докато Анжар е изключителен паметник образец на една единствена епоха.

Анжар

Макар и сравнително късно създаден (през 8 век) Анжар няма хилядолетната история на древни градове като Вавилон, но за сметка на това успява да просперира само за няколко десетилетия. Тук може да се види джамия като тази в Баалбек (Baalbeck), но освен нея Анжар има още много руини, които разказват за историята на Омаядската държава.

Основан между 705-715 година Анжар бързо се превръща във важен търговски кръстопът, възползвайки се от стратегическото си положение на кръстопътя на важни търговските маршрути, водещи до Дамаск, Хомс (Homs), Баалбек и на юг. Анжар остава завинаги уникален с единствения исторически пример за вътрешен търговски център.

Голямо значение оказва и близостта на града с река Литани (Litani River), която в била важен воден източник. Разкопките в Анжар започват скоро, след като Ливан придобива независимост през 1943 година. Съвсем скоро привидно скромните останки на старинния могъщ град започват да показват едно по едно археологическите паметници, които са свидетелство за просперитета на омаядите.

Наяве излиза укрепен град, заобиколен от стени, съпроводени с 40 кули. Успоредно с това в района на Анжар са засадени вечнозелени кипариси и евкалипти, които днес оформят един приятен парк около града. Целият Анжар е забележителен с уникалния си градоустроиствен план, с главни улици, изящни колонади и арки.

Към днешна дата почти целия Анжар е разкопан и само някои паметници са били реставрирани. Сред главните забележителности на Анжар са единият дворец, разположен в северозападната част на археологическия комплекс, вторият дворец и обществените бани. Целият Анжар е включен в списъка със Световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1984 година.

Дворецът на Омаядите и до днес е доста добре запазен, като от него могат да се видят 3 нива с много римски скулптури с интересна орнаментика. Анжар върви все по-напред по пътя към популярна туристическа дестинация. В близост до руините на старинния град са изградени много приятни ресторантчета, в които посетителите могат да опитат местни ливански и арменски специалитети, както и много вкусни рибни ястия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
52
44
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати