Ледника Менденхол
В югоизточната част на американския щат Аляска се извисява една удивително живописна картина от лед – ледникът Менденхол (Mendenhall Glacier). Този красив глетчер се простира между реките Stikine и Whiting river, на дължина от около 19 километра. Това е районът на долината Менденхол, а самият ледник е разположен на едва 19 км от центъра на град Джуно (Juneau). Тук в леденото поле на Джуно има много образувания като Менденхол, но този глетчер е най-добре развитият за туристически посещения.
До Менденхол може да се стигне лесно – с влак, автомобил, а до самия ледник може да се доберете и с лодка. В общи линии има 2 начина да изкачите Менденхол – като поемете по едночасовия маршрут или като предприемете еднодневен тур, който позволява да се види максимално от тази дивна природа на Аляска.
Менденхол е сравнително млад ледник – той се е образувал преди около 3000 години, в периода на т.нар. Малка Ледникова епоха. Уникалният климат и географските дадености на този район са позволили глетчерът да оцелее дълго време, след като всички подобни образувания започнаха да се отдръпват от други места в Северна Америка. И днес Менденхол продължава да дава на учените много информация за миналите, настоящите и бъдещите климатични особености на района.
Някога местните жители Tlingits наричат Менденхол с наименованията Sitaantaagu, което означава „Ледника зад града” и Aak'wtaaksit, което пък може да се преведе като: Ледника зад малката река. В края на 19 век природозащитникът John Muir кръщава огромната ледена планина Auke (Auk) Glacier, но през 1891 година той е преименуван в чест на Thomas Corwin Mendenhall, който е бил служител в една тукашно сдружение, което се занимава с проучаване на границите между Аляска и Канада.
Ледникът Менденхол се намира в непрекъснато движение надолу по долината в посока към морето. Той „помита” всичко по пътя си, като остава интересни скални образувания. Това е и причината там, където са минавали ледници в миналото скалистите форми да са заоблени. Доказателство за топенето на ледника са двете малки рекички, които опасват посетителския център на Менденхол. Финна ледена утайка, наричана брашно мие коритото на езерото Менденхол и създава мътния му цвят.
Самият глетчер е удивително красив най-вече с неговия син цвят, който се дължи на минералите и отразената слънчева светлина. Ледът абсорбира всички цветове на спектъра с изключение на синьо, което се отразява обратно. Непрекъснатото движение на Менденхол е предпоставка за постоянно променящия се природен пейзаж и различни местообитания на фауната. Тук има и добри условия за риболов.
Годишно над 500 000 души минават през посетителския център на ледника Менденхол. Голяма част идват с круизен кораб през летните месеци макар и ледникът да е достъпен целогодишно. В долината на ледника Менденхол може да се посети и едно уникално и интересно място, където може да се види пъстър парк от обърнати дървета.
Това е всъщност Ледников парк във влажната гора на Аляска, сътворен изцяло от човешка ръка. Мястото е известно като „Ледниковия приключенски парк на вечно влажните гори", стопанисван от семейство Боуей, които са и негови създатели. Тук могат да се видят обърнати стволове на вече мъртви дървета (ели и смърчове), чиито корени образуват огромни кошници, покрити с много ярки пъстроцветни флорални комбинации от бегонии, петунии, рододендрони, азалии и детелини.