Pochivka.com»Статии и Новини»Църкви»Джамията Бадшахи в Лахор

Джамията Бадшахи в Лахор

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
2k
Джамията Бадшахи в Лахор

Невероятно красива и внушителна с размерите си джамията Бадшахи (Badshahi Mosque) в историческия пакистански град Лахор е втората най-голяма в страната веднага след Файсал джамия (Faisal Mosque) в Исламабад. Способна да побере в себе си около 55 000 поклонници, Бадшахи се счита и за петия най-голям мюсюлмански храм в световен план.

Наричана още Императорската Джамия (Emperor's Mosque), Бадшахи е една от най-интригуващите туристически забележителности в Лахор. Като олицетворение на красотата и величието на ерата Могул (Mughal era), Бадшахи е основна туристическа атракция в пакистанския град.

Джамията Бадшахи в Лахор

Джамията е построена под патронажа на шестия Могулски император Аурангзеб Аламгир (sixth Mughal Emperor, Aurangzeb Alamgir). Храмът е завършен през 1673 година под ръководството на брата на владетеля, разпоредил издигането на Бадшахи - Музафар Хюсеин (Muzaffar Hussain), който е назначен за управител на Лахор през май 1671 година и заема този пост до 1675 г. Основите на величествената джамия са положени през 1671 година, а цялото й издигане отнема едва две години.

Като символ и демонстрация на управляващата власт, Бадшахи била издигната точно срещу имперския дворец Лахор (Lahore Fort). С построяването на джамията във форта е изградена и нова специална порта, наречена по името на императора Аламгири Гейт (Alamgiri Gate). На пръв поглед огромната фасада на Бадшахи напомня на тази на Jama Masjid в Делхи, Индия, която е била построена през 1648 година от бащата на Аурангзеб.

Между 1939-1960 година цялата джамия е подложена на щателен ремонт и реставрация, които стрували значителните 4.8 милиона рупии и напълно върнали първоначалния блясък на храма. Архитект на това амбициозно начинание бил майсторът Nawab Zen Yar Jang Bahadur. Saleem Anjum Qureshi пък е името на архитекта, който съблюдава реставрацията на мраморните конструкции в главната молитвена зала на Бадшахи през 2000 г. Неотдавна към комплекса на джамията бе добавен и малък музей, който пази останките на Мохамед, братовчед му, и дъщеря му Фатима Захра Хазрат (Hazrat Fatima Zahra).

Днес Бадшахи е джамията с най-голям вътрешен двор в света. По фасадата на мюсюлманския храм могат да се видят е украса с каменна резба, както и мраморни инкрустация върху червен пясъчник. В архитектурата на Бадшахи се усещат влияния на индо-гръцкия, централно азиатския и индийския маниер в строителството, които при Бадшахи са видни, в техническата изработка и в мотивите. Част от комплекса на Бадшахи е Дворецът на огледалата (Mirror Palace).

Четирите минарета на джамията са с 4.2 метра по-високи от тези на Тадж Махал и основната платформа на Тадж Махал може да се побере в рамките на големия 25 899 кв. метра двор на Бадшахи. Четирите минарета достигат височина от 53.75 метра и диаметър от 20 метра. Централният купол на Бадшахи е висок около 20 метра, а другите са с 5 метра по-ниски.

И в екстериора, и в интериора на храма могат да се видят много мраморни украси и части. През 1993 година правителството на Пакистан предлага джамията Бадшахи за кандидатура към Списъка със световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.7
52
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати