Национален парк Тароко
Национален парк Тароко (Taroko National Park) е известен с две невероятни гледки – едната сътворена от природата е клисурата Тароко, а другата от човешка ръка, магистралата Дъгата на Тайван. Пътят пресича Тайван в посока изток-запад и е с дължина 195 км. Буквално е изсечен в стръмните скали на клисурата Тароко, която представлява една от най-внушителните гледки в световен мащаб. Национален парк Тароко е една от най-популярните туристически атракции в Тайван.
В парка могат да се види 19-километров каньон, чийто стени са главно от мрамор и гранит. Високите скали са на възраст повече от 200 милиона години, а около тях се нижат бързеи и водопади, които придават неповторима красота на околността. В пролома Тороко може да се добие специфичния нефрит, който може да бъде намерен единствено тук. Изсеченият в стената път се счита за един от най-опасните в цял свят и освен за туристическия поток се ползва за превоз на мрамор, добиван в изобилие в местните планини.
В превод Тароко означава „великолепен“. Построяването на уникланата магистрала изобщо не е било „великолепно” преживяване, поне за 450-те работници, които загиват тук само за 5 години по време на построяването й. В средата на 20 век правителството решило да проправи път през Национален парк Тароко и да свърже Тайджун на запад с Тароко на изток, разположени на 195 км един от друг. Крайният резултат е пресичащата целия остров в посока изток-запад, считана за истинско инженерно чудо и на места буквално изсечена в стръмните скалисти склонове - Дъгата на Тайван.
В памет на загиналите при строежа над клисурата на Тароко е издигнат паметник – Храмът на Вечния извор, съставен от павилион с червен покрив и водопад. Сутрин тук бият камбана, за да поздравят зората, а изгревът на слънцето се посреща от барабани.
Природната красота на Национален парк Тароко не може да се опише с думи. Оградени от стръмни стени от разнообразен оцветен мрамор път си проправя бурната река Ливу, която криволичи в продължение на 20 живописни километра от планините до морето. Магистралата е път, който разкрива с пълна сила богатството на тайванските мраморни залежи. Преди време са съществували планове за превръщането на клисурата Тароко в мраморна кариера, но все пак сега проломът и околните планини, гори и крайбрежни скали са обявени за национален парк Тароко.
Сред животинския свят на Национален парк Тароко могат да се видят черни мечки, диви глигани, скални маймуни, петнисти елени, планински кози, 25 вида влечуги и множество птици, сред които и редкия вид фазани микадо. В Национален парк Тароко местните жители да се занимават с традиционните си дейности, като земеделие и лов, като междувременно празнуват с колоритни фестивали, които са достъпни и за туристите.
Най-големият град по източното крайбрежие е Хуалян, а край него се добива мрамор от кариери. Това място е уникално, защото тук се намира и единственото мраморно летище в света. По-нататък погледът ще се сблъска с още доста неща от мрамор – улиците са павирани с мраморни мозайки, има мраморни храмове, а в хотелите вани, мивки и какво ли не е направено от мрамор.
Върхов момент в Национален парк Тароко е Тунелът на Деветте извивки (Tunnel of Nine Turns) – участък от магистралата с много повече от 9 тунела и полутунела, издялани в мрамора. Самият Национален парк Тароко е основан през 1937 година, по време на японското управление на острова. Закрит е през август 1945 година, но възстановен през 1986 година. Гледката на 19-километровия каньон Тароко е нещо, което задължително трябва да се види. Храмът на вечната пролет (Eternal Spring Shrine) е мраморен комплекс без аналог по света.