Йоркската катедрала - Йорк Минстър
Йоркската катедрала (York Minster) се счита за най-голямата най-големият средновековен храм в Британия и за най-голямата готическа катедрала в Северна Европа. Известна като Йорк Минстър тази катедрала доминира над английския град Йорк и се счита за шедьовър на архитектурното майсторство и средновековната стъклопис, уникален по рода си наред с Кьолнската катедрала (Cologne Cathedral). За да бъде изградена във вида, в който я виждаме днес Йорк Минстър се строи около 250 години. Посветена на Свети Петър (St. Peter), Йоркската катедрала се счита за едно от чудесата на Европа.
Първият храм на това място е построен от дърво през далечната 627 година. Каменната конструкция е завършена през 637 г. в чест на Свети Петър, но е в неизправност до 670 година. През 741 година Йорк Минстър е порутен от пожар, но е възстановен във внушителен вид с цели 30 олтара. По-нататък по тукашните земи непрекъснато кипят борби и битки за територии, което дава малко сведения за храма до 10 век. През 11 век Йоркската катедрала е унищожена от датчаните, след което е построена отново от норманите.
От 1080 г. започва строежът на съвременната катедрала. Дължината на храма достига цели 111 метра. За пореден път катедралата е повредена при пожар през 1137 г., но скоро е ремонтирана. През 1154 г. хорът и криптата са реконструирани и е изграден нов параклис. В средата на 12 век по нареждане на архиепископа Уолтър дъ Грей (Walter de Gray) Йоркската катедрала е издигната в готически стил, като е трябвало да се мери с величествената Кентърбърийската катедрала (Canterbury).
Началото на грандиозното трансформиране на Йорк Минстър започва през 1220 г., като северният и южният трансепт са първите нови структури, издържани в стила на готическата архитектура. Макар и издигнати в ранноанглийски готически стил, двете части на катедралата имат подчертано различни стени. По това време се появява и централна кула с дървена островърха кула. През 1472 г. Йоркската катедрала е окончателно завършена и осветена.
Английската реформация води до ръкополагането на първия Англикански архиепископ. Това от своя страна е причина за ограбването на много от богатствата на катедралата и загубата на много от земите на църквата. По време на Елизабет I умишлено са премахнати всякакви римокатолически следи в катедралата, като са унищожени гробници, прозорци и олтари.
Между 1730-1736 вътрешността на храма е украсена изцяло с шарен мрамор, но след това отново огромен пожар през 1840 г. унищожава направеното и порутва югозападната кула. През 1984 година Йоркската катедрала в отново в пламъци, но след 4 години всичко е възстановено. Източната част на Йорк Минстър започва да се реставрира за последно през 2007 година, като разходите по ремонтните дейности възлизат на 23 милиона лири.
Забележителни части от конструкцията на Йоркската катедрала са Западният прозорец, построен през 1338 г. и Източният над параклиса на Дева Мария (Lady Chapel), завършен през 1408 г., който представлява най-голямата средновековна стъклопис в света. Южният транспет е белязан от небезизвестния Прозорец на Розата (Rose window).
Днес интересна част от конструкцията на храма представлява и осмоъгълния параклис (Octagonal Chapter house), изграден между 1260-1286 г. Тук могат да се видят невероятни дърворезби, по-голямата част от които датират от 1270-1280 г. В подземията на храма са криптата и хранилището на норманските, викингските и романските съкровища.
Не пропускайте да изкачите 275-те стъпала на кулата, от върха на която се открива обстойна гледка на Йорк. Йоркската катедрала е отворена за обществени посещения от понеделник до събота. Има входни билети за подземието и за кулата, като са достъпни и комбинирани, по-евтини билети. Докато сте в района на Йорк, не пропускайте да посетите и Национален парк Йоркшир Дейлс (Yorkshire Dales), неговата красива езерна област и внушителния водопад Котли Спаут (Cautley Spout), който се счита за най-високия на територията на Англия.