Чула Виста
Чула Виста (Chula Vista) e град на територията на щата Калифорния (California). На испански този израз се превежда като Красива гледка. Населението на град Чула Виста възлиза на 243 916 души.
Чула Виста се намира на няколко километра от центъра на Сан Диего (San Diego). Чула Виста е център на една от най-развитите в икономическо и културно отношение зони на САЩ.
Чула Виста е получил името си заради прекрасната гледка, която се вижда между залива Сан Диего и крайбрежните планински възвишения.
Град Чула Виста е основан в началото на деветнадесети век. Градът се развива с бързо темпо и скоро става любима дестинация на много туристи – от страната и от цял свят.
Историята на Чула Виста започва преди милиони години. Три хиляди години преди новата ера на мястото, където днес е разположен град Чула Виста, са живеели хора, които са говорели езика Юман (Yuman). По-късно на това място се заселват хората от племето Кумеуей (Kumeyaay). Те остават на това място за няколко стотин години.
През 1542 година три кораба на испанската империя (Spanish Empire) акостират край брега. Те са под командването на Хуан Родригес Кабрило (Juan Rodríguez Cabrillo).
Земята, на която днес се намира Чула Виста, през 1795 става известна като Ранчото на Краля (Rancho del Rey). По време на Мексиканско-Американската война САЩ не обръщат особено внимание на движението за независимост на Калифорния и това буквално опразва щата. Първата сграда на територията на днешния град Чула Виста се появява през 1887 година.
Две години по-късно са изградени още девет къщи. Завършването на язовирната стена Суийт Уотър (Sweetwater Dam) дава големи възможности за напояването на земеделските земи. Постепенно Чула Виста се превръща в най-големия център за производство на лимони.
През 1911 година е регистриран град Чула Виста.
Великата Депресия (Great Depression) се отразява много зле на Чула Виста, но земеделието все още е добре развито на територията му. През 1931 година лимоновите насаждения произвеждат плодове на стойност един милион долара. Насажденията от целина произвеждат добив за шестстотин хиляди долара.
Преместването на Корпорацията Рор Еъркрафт (Rohr Aircraft Corporation) в Чула Виста през 1941 година напълно променя града. Земята вече никога не се използва за лимонови насаждения.
Населението нараства до шестнадесет хиляди души през 1950 година. През 2003 година Чула Виста вече е с население от над двеста хиляди души. Така той става вторият по население град в окръг Сан Диего. Градът продължава да се разраства.
В град Чула Виста се намира Природният Център Чула Виста, в който могат да се видят много експозиции, разкриващи интересни подробности за различните видове животни, обитаващи района.
Сред експозициите има аквариуми, пълни с риби, сред които и акули, разкошни градини с пеперуди и различни видове колибри, места, откъдето могат да се наблюдават водолюбиви птици.
Амфитеатърът Крикет (Cricket) е театър на открито, който предоставя възможност на двадесет хиляди човека да се насладят на театралното изктуство.
Пристанището на Чула Виста предоставя прекрасна гледка на туристите, има и яхт-клуб за любителите на този вид удоволствия.
Американскят олимпийски център дава възможност за тренировки на настоящи и бъдещи олимпийски атлети, които включват девет вида спорт, сред които софтбол, тенис и гребане.