Патерсън

Нина 2Нина 2
Новак
748
Град Патерсън в Ню Джърси

Патерсън (Paterson) e град, разположен на територията на щата Ню Джърси. Патерсън е административен център на окръг Пасаик (Passaik). Населението на града е 146 199 човека. Патерсън е известен с прякора си Коприненият град, тъй като през втората половина на деветнадесети век градът има доминираща роля в производството на коприна.

През 1791 Александър Хамилтън (Alexander Hamilton) помогнал за основаването на Обществото за създаване на полезни производствени бази, който насърчил производството на електроенергия от река Пасаик. Град Патерсън бил основан от същото това общество. Той станал люлка на индустриалната революция в Америка.

Град Патерсън е кръстен на името на Уилям Патерсън (William Paterson), който бил виден държавник и участвал в подписването на Конституцията. Патерсън бил губернатор на Ню Джърси. Пиер Чарлз Л’Енфан (Pierre Charles L'Enfant) се заел с разработването на планове за развитието на града. В неговите планове залегнала идеята да се впрегне силата на Великия Водопад (Great Falls) през специален канал в скалата и акведукт.

Според директорите на обществото обаче плановете му щели да струват прекалено скъпо, затова той бил заменен от Питър Колт (Peter Colt). Той използвал не толкова сложна система за резервоар, за да накара водата да се отклони към фабриките през 1974 година. По ирония на съдбата обаче по-простия план на Колт създал много проблеми и след 1846 година била използвана схема, която приличала на тази, предложена от Л’Енфан.

Патерсън бил оформен като град през април 1831 година на мястото на старинния град Акуаканонк (Acquackanonk). Тогава градът все още бил част от окръг Есекс (Essex). През 1837 година градът станал част от новосъздадения окръг Пасаик. Патерсън бил признат за град през 1851 година.

Градът започна да се разраства в началото на двадесети век и заводите се задвижват от водопада. В града са построени много фабрики, където се произвеждат коприна, текстил и огнестрелни оръжия. През втората половина на деветнадесети век производството на коприна става основен поминък за града.

През 1835 година Самюъл Колт (Samuel Colt) започва производството на огнестрелни оръжия на територията на град Патерсън. Градът привлича голямо количество емигранти, които пристигат, за да намерят прехрана в някой от заводите. През 1913 година в Патерсън се провежда копринена стачка. Тогава работниците в заводите за коприна се борят за по-добри условия на труд, сред които е изтъкнато искането им за осемчасов работен ден. Исканията им са потъпкани от работодателите им.

През 1932 година в Патерсън се изгражда стадионът Хинчлийф (Hinchliffe), който е кръстен на името на кмета Джон Хинчлийф (John Hinchliffe). Стадионът разполага с десет хиляди места. В началото на стадиона се играят предимно гимназиални мачове, но днес той е място за провеждане на професионални футболни мачове и много други важни спортни събития.

По време на Втората Световна война град Патерсън изиграва важна роля в индустрията за производство на самолетни двигатели. След края на Втората Световна война обаче градът претърпява силен икономически срив и от седемдесетте години на двадесети век настъпва рязко покачване на нивото на безработица.

Големите молове в съседните градове като Уейн (Wayne) и Пареймъс (Paramus) унищожават търговията в малките магазинчета в Патерсън. Въпреки това градът прилича много емигранти, които възстановяват икономиката на града, предимно чрез дребен бизнес.

Центърът на града няколко пъти е ставал жертва на големи пожари, като за последен път това се случва през януари 1991 година. Тогава цял блок е погълнат от пламъци заради пожар в мазето на един бар. При гасенето на пламъците изчезва един пожарникар, който е открит два дни по-късно. В чест на неговия подвиг е поставена паметна плоча. Районът толкова е поразен от пожара, че някои сгради са напълно унищожени.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати