Шчечин

Нина 2Нина 2
Новак
748
Шчечин

Град Шчечин (Szczecin) е разположен в Полша и е столица на воеводство западна Померания (Pomeranian). Населението на града е около 406 000 човека.

Шчечин е разположен на река Одер (Oder), по протежение на югозападната част на брега на езерото Дабие (Dąbie).

Историята на града започва около осми 8 век, когато е построена славянската крепост Померания. Тогава местността е населена от славянски племена.

През дванадесети век селището, което възниква около крепостта, се превръща в основен градски център – Померания. Местните владетели са династията Грифин (Griffin). Населението приема християнската вяра и от западна Европа започват да пристигат нови заселници.

Местното славянско население постепенно намалява през следващите столетия. След тринадесети век династията на Грифоните отново издига замък в града и го превръща в една от основните резиденции на Померания. След Договора от Шчечин през 1630 година градът попада под шведски контрол, въпреки че населението му се състои предимно от германци. До 1720 година той остава шведска крепост, а след това е придобит от кралство Прусия (Prussia) и става столица на провинция Померания, която след 1870 е част от немската империя.

Шчечин, Полша

След девети век селището придобива укрепления за отбрана и се разраства към брега на река Одер. През 960 година полският владетел Миешко Първи (Mieszko I) взима контрола над Померния и присъединява град Шчечин към Полша. Градът се превръща в едно от най-важните пристанища на Балтийско (Baltic) море.

През 1121 година Болеслав Трети (Bolesław III), граф на Полша, спечелва контрола над региона. По това време се издига първата християнска църква в града – църквата на апостолите Петър (Peter) и Павел (Paul). По това време в града живеят около десет хиляди човека.

След смъртта на Болеслав Трети епископ Анселм Хавелбергски (Anselm of Havelberg) и Конрад Майсенски (Konrad of Meißen) обсаждат града. Към тях се присъединяват кръстоносците на Миешко Трети. За да избегнат насилствено приемане на християнството, жителите на града издигат кръстове, за да покажат, че вече са приели християнството като религия.

През тринадесети век икономиката на града просперира благодарение на търговията през Балтийско море. В града царуват антиславянски настроения и на хората със славянски произход е забранено да се присъединяват към

занаятчийски гилдии, митническият данък за славянски търговци е удвоен и им е забранено да говорят на обществени места на родния си език. По-богатите славяни са насила лишени от богатствата си. В устава на някои от гилдиите има точки, които гласят, че гилдията се бори славяните да бъдат изгонени. По това време започват изгарянията на вещици, които се ограничават само с четири клади.

През 1570 година бил свикан конгрес в Шчечин, който сложил край на северната седемгодишна война. След договора от 1630 година градът бил окупиран от шведската империя. Градът бил превърнат във важна шведска крепост, която била многократно обсаждана по време на различни войни. Тези войни съсипали икономиката на града. По време на Великата северна война населението на града намаляло с две хиляди човека заради епидемия от чума.

До 1873 година градът остава защитна крепост. Шчечин се превръща във важен пруски порт и става индустриален град, като населението му нараства до над 255 000 през 1925 година. Преди Първата световна война поляците в града наброяват около три хиляди човека. През Втората световна война Шчечин бил база за германска моторизирана дивизия. След началото на войната в града били докарани много работници от славянски произход. Били основани над сто лагера за принудителен труд на славяни. През 1945 година по-голямата част от немското население на града го напуснала. След войната градът станал част от Полша. Градът се възстановил и разширил границите си.

През 1962 година по време на военен парад танк се врязал в тълпата и убил седем деца. Днес Шчечин е град, чиято икономика е насочена към туризма, и привлича много любители на красивите гледки от цял свят.

Сред главните атракции на град Шчечин е замъкът на померанските графове. Той е бил построен през 1346 година и е едно от най-впечатляващите места в града, което туристите не пропускат да посетят. Замъкът на практика е културният център на града. В замъка се намира градската опера, както и художествената галерия, където са събрани впечатляващи произведения на изкуството.

Орловият фонтан е друга забележителност на града. Той е направен през 1732 година. Интересен факт е, че централната улица, по която вървят туристите, е с червена линия върху паветата, която буквално отвежда туристите към забележителностите на града.

Сред парковете в града се откроява паркът Каспровица (Kasprowicza), който е любимо място за разходка на семействата с деца. Той е с богата зеленина и красиви алеи. В него има летен театър, където се поставят пиеси, както и красиво езеро, което привлича влюбени двойки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
52
42
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати