Люблин

Нина 2Нина 2
Новак
748
Град Люблин в Полша

Люблин (Lublin) е полски град, столица на воеводството Люблин. Градът е с население от около 350 000 човека.

Първото постоянно селище на мястото, където днес се намира Люблин, е било създадено в началото на Средновековието. През единадесети век селището е важен търговски център.

Тъй като Люблин се намира в източната част на страната, той е град с важно стратегическо военно значение. Селището, което е изградено по това време на мястото на съвременен Люблин, се нарича Чвартек (Czwartek). За първи път името на град Люблин се споменава в писмен документ от 1198 година. Смята се обаче, че това име е влязло в широка употреба много по-рано.

Градът става обект на атака от страна на татари и литовци и няколко пъти е унищожен при нападенията. През 1341 година е построен величествен замък, а самият Люблин е обграден със солидни крепостни стени.

В края на четиринадесети век градът придобива търговски привилегии от крал Владислав Ягело (Władysław Jagiełło). След помиряването на Литва и Полша градът се превръща във важен търговски център, който осъществява голяма част от търговията между двете страни. През 1474 година местността около Люблин е била присъединена към града, за да се оформи по този начин вооеводството Люблин.

Люблин

През петнадесети век градът се разраства с бързи темпове. В града се провеждат най-големите търговски панаири на полско-литовската общност. През 1569 година в града е подписан Съюзът на Люблин, който обединява Полша и Литва. През 1578 година в град Люблин е създаден кралският трибунал, който се явява най-висшият съд в Полша по онова време. От втората половина на шестнадесети век, в Люблин започват реформаторски движения. Една от най-важните еврейски общности в Полша е установена по същото време в града.

Студенти от цял свят и най-вече от Европа се стичат в Люблин, за да изучават Талмуда и Кабалата. Заради това градът е получил прякора „Еврейският Оксфорд”. През седемнадесети век градът страда от силен упадък, който е предизвикан от руско-украинската инвазия през средата на века и шведската инвазия по време на Северните войни. След третото разделяне на Полша през 1795 година Люблин се оказва част от Австрийската империя, а от 1809 година е част от херцогство Варшава.

Началото на деветнадесети век е отбелязано с бум в съвременното строителство – изграждат се нови площади, улици и обществени сгради. Изградена е железопътна станция, която подобрява развитието на промишлеността в града. Руснаците, които управляват града, сдават властта през 1915 година, когато Люблин е окупиран от австроунгарската и германската армия.

През 1918 година в Люблин е разположено правителството на независима Полша. По време на войната градът продължава да се развива и да се разраства. По това време е създадена първата авиационна фабрика в страната, която се намира в Люблин. През 1918 година е основан католическият университет на Люблин.

След 1939 година в града живеели много германци, а до Люблин бил изграден лагер за евреи. От лагера повече от двадесет и шест хиляди евреи били депортирани в лагер на смъртта в Белзек (Bełżec). Останалите евреи от лагера Люблин, които не били изпратени в лагера на смъртта, били убити в края на войната.

След войната няколкото оцелели евреи възстановили еврейската общност в града. През юли 1944 година градът бил превзет от войските на Съветската армия и станал временна столица на комунистическия полски комитет на националното освобождение. Това било седалището на правителството, което се управлявало от съветските сили. През 1945 година столицата била преместена във Варшава. След това Люблин продължил да се разраства и да се превръща в красив и модерен град.

През осемдесетте години петдесет хиляди работници от заводите обявяват двуседмична стачка, като окупират заводите, вместо да маршируват по улиците.

Днес градът предоставя на туристите незабравими гледки на красиви сгради и невероятно изживяване от докосването с древността.

От ранна пролет Люблин се съживява и е любим на много туристи. Алеята за пешеходци в Краковске Предмешчие (Krakowskie Przedmiescie), както и площадът на стария градски пазар са места, които се изпълват хора при първите топли дни.

Тесните ренесансови улички на града са истинско удоволствие за туристите, които обичат дългите разходки. Площадът на стария градски пазар не се е променил много през последните няколко века. Той пази старинния полски дух и е пълен с интересни места за разглеждане.

Кралският замък, който е построен в неоготически стил, е гледка, която си заслужава да се види. През деветнадесети век той е служел като градски затвор, но днес в сградата се намира музеят на град Люблин. В замъка има красив параклис, построен през четиринадесети век.

В пределите на замъка е и църквата на Светата Троица. Църквата е украсена със средновековни изображения. Туристите винаги се изкачват на върха на кулата на църквата, откъдето се открива невероятна гледка към целия град.

Друга забележителност на града е доминиканският манастир, който представя подробности от полското католическо наследство.

В града се намира и музеят Мажданек (Majdanek), който е посветен на жертвите на Холокоста. Голямата еврейска общност, която населявала Люблин, била унищожена в концентрационния лагер в Мажданек. В музея могат да се видят ужасяващи детайли от онези мрачни времена.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
52
41
30
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати