Бидгошч

Нина 2Нина 2
Новак
748
Бидгошч, Полша

Бидгошч (Bydgoszcz) е град в Полша, административен център на област Бидгошч. Градът е с население от 358 029 човека. Смята се, че името на града е свързано с корените на славянската дума „гост”.

Бидгошч е основан като риболовно селище, което е било известно като Бидгошча (Bydgozcya). Градът става укрепление за хората, които използват маршрутите по река Висла за търговия. През тринадесети век градът става място за седалище на кастелана. Името на града се споменава в писмен документ за пръв път през 1238 година. През 1331 година градът е бил окупиран от тевтонските рицари. Две години по-късно те се отеглят.

Кралят на Полша Казимир Трети (Casimir III ) предоставя на Бидгошч статута на град през 1346 година. През петнадесети век икономиката на града е базирана най-вече върху търговията с пшеница. Със споразумението от Бидгошч през 1657 година се създава военен съюз между Полша и Прусия (Prussia). През 1772 година градът е присъединен към Кралство Прусия.

През 1807 година, след като Прусия е победена от Наполеон, градът става част от херцогството Варшава. През 1871 година градът вече е част от Германската империя, а след Първата световна война, е присъединен към Полша. Всички жители на града е трябвало да приемат полско гражданство, в противен случай се налагало да напуснат града. Това довело до бързо намаляване на етническите германци, които намалели с повече от шестдесет хиляди само за шестнадесет години. През 1938 година градът станал част от воеводството Померания (Pomeranian).

По време на Втората световна война Бидгошч е завладян от нацистка Германия. През септември 1939 година се случва инцидент, известен като Кървавата неделя, по време на който са убити много германци и поляци. Бидгошч е окупиран от Вермахта. Евреите в града еврейски граждани са репресирани и хиляди хора са били изпратени в концентрационни лагери и в лагерите на смъртта. По време на войната загиват над тридесет и седем хиляди жители на града.

Бидгошч

През 1945 година войските на Съветската армия настъпват и след споразумението в Ялта (Yalta) Полша получава град Бидгошч. След войната градът се превръща в модерен град, който обаче е запазил красотата на древността и това привлича много туристи.

Една от най-красивите сгради в града е църквата Фара (Fara). Това е готическа църква, строена в средата на петнадесети век. В нея са запазени готически фрески.

Църквата „Успение на Света Богородица” също е сред забележителностите на града. Това е малка готическа църква, украсена с неоренесансови орнаменти. Тъй като голяма част от интериора е разграбен, църквата изглежда доста скромна отвътре. Цветният дървен таван от седемнадесети век е един от най-впечатляващите детайли в църквата.

Промишленият център на Бидгошч, известен като фабриката Виспа Млинска (Wyspa Młyńska) е сред най-интересните забележителности в Бидгошч. Това е бил промишленият център на града през Средновековието.

Архитектурната икона на града е хотелът „Под орела” (Pod Orłem). Той е създаден по дизайн на известния архитект Йозеф Свиечицки (Iozef Święcicki), който е създал дизайна на над петдесет монументални сгради в Бидгошч. Хотелът е с характерни за необарока форми.

Базиликата Сен Винсент де Пол (Saint Vincent de Paul), построена през тридесетте години на двадесети век, е най-голямата църква в Бидгошч и ена от най-големите църкви в Полша. Църквата може да побере над единадесет хиляди човека. Характерен елемент на неокласическия стил на храма е огромният купол с диаметър четиридесет метра.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
44
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати