Виши

Нина 2Нина 2
Новак
748
Кметството във Виши

Виши (Vichy) е френски град в департамента Алие (Allier) и част от историческата провинция Бурбон (Bourbonnais). Виши е известен с термалните си води, заради които се е превърнал в луксозен спа-курорт. Населението на града е около 25 000 човека.

Преди хиляди години в сърцето на Франция на високи хълрмове са се издигали огнедишащи вулкани. Сместа от лава и пепел наситила подземните реки с лечебни вещества. Така се появила термалната вода, която впечатлила древните римляни.

През петдесет и втора година преди новата ера римляните основали град на мястото, където днес се намира Виши. Римляните се наслаждавали на ефекта от термалните източници, които били както разкрасяващи, така и лечебни. Градът просперирал именно заради термалните си източници. По това време градът се наричал Випиус (Vippius). След време това име се превърнало във френското Виши.

Живата вода, както става известна водата от Виши, става известна в цялата страна през Средновековието. Курортът Виши е основан през шестнадесети век от основателя на кралската династия на Бурбоните Анри Четвърти (Henri IV). На него Виши дължи превръщането си от провинциално градче в истинска придворна резиденция.

От шестнадесети век Виши се превръща в любимо място за възстяновяване на здравето за френската аристокрация. В курорта редовно пристигат членове на кралското семейство. Поради тази причина местните лечебни заведения се разширяват. Маркиз дьо Севин (de Sévigné), който посещава лечебниците на Виши през седемдесетте години на седемнадесети век, популяризира термалната вода на Виши чрез подробни описания на свойствата в писмата си до известни благородници. Неговите ръце са парализирани, но водата ги лекува и той отново може да пише. Майката на Наполеон (Napoleon) посещавала курорта, за да се лекува.

През деветнадесети век се оказва, че слуховете за чудодейните термални води са реални факти. Проведени са сериозни научни изследвания, които доказват, че водата във Виши наистина има невероятни свойства. Съпругата на Наполеон Трети, която била смятана за една от най-красивите жени на своето време, редовно посещавала град Виши, за да поддържа красотата си неувяхваща. Тя направила всичко възможно курортът да се превърне в най-популярното място за лечение в Стария Свят.

Наполеон Трети редовно посещава курорта, придружен от някоя от фаворитките си. Това допринася много за развитието и пропагандирането на славата на курорта. За да се чувстват комфортно фаворитките на краля, за тях били построени разкошни вили, казино и прекрасни градини. До днес това създава неповторима атмосфера в града, който силно напомня за един миниатюрен вариант на Париж.

В началото на двадесети век във Виши пристигат четиридесет хиляди човека, които искат да се избавят от болестите си или да останат красиви по-дълго време. Преди Първата Световна война броят на посетителите на града се увеличава. Всеки, който държи на здравето и красотата си, и има необходимите средства, пътува до минералните бани на Виши. Построена е сградата на операта, за да се превърне Виши в лятната музикална столица на Франция.

Днес Виши е проспериращ курортен град, в който пристигат хора от цял свят. Тук се предлага огромен избор на масажи, като един от най-предпочитаните е масажът с четири ръце под течаща термална вода. В града пристигат да релаксират известни актриси и актьори, певци, политици и творци от различни сфери на изкуството.

Във Виши има много интересни места, които можете да посетите. Сред тях е музеят на Виши, където са събрани много интересни експонати от известни френски творци.

В музея има много предмети, които представят древната и съвременна история на града. В музея на Виши е събрана колекция от стъклени и кристални предмети, от платна и керамика, които датират от времето на Втората Империя.

Друга забележителност на курортния град е Мисионерската къща. Преди години тя е била болница. Мисионерската къща е построена от отец Анри Вате (Henri Watthe). Това се случило през далечната 1922 година, когато в болницата пристигали мисионери от цял свят, за да се лекуват в града.

В Мисионерската къща има различни предмети, подарени от благодарните мисионери. Сред тях е украсено по специален начин камилско седло и красиви съдове от порцелан. Муцеят е отворен от петнадесети май до петнадесети септември.

Виши е известен със своите горещи извори и с термалният център, който е просто невероятен. В центъра се правят както краткосрочни програми, така и дълги спа-терапии. Центърът се посещава от 3500 души годишно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.5
50
41
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати