Национален парк Дървото на Джошуа
Национален парк Дървото на Джошуа се намира в Калифорния. Местността, върху която днес се простира националният парк, е била обитавана от хора още през епохата на плейстоцена преди десет хиляди години. При съвършено други атмосферни условия – по това време районът е бил по-влажен и по-студен, са живеели мамути, мастодонти, камили, бизони. Смята се, че в района, където днес се намира паркът, са живеели хора от културата Пинто (Pinto).
Националният парк Дървото на Джошуа е получил този статут през 1994 година. Паркът се радва на невероятна популярност най-вече заради непосредствената си близост до Лос Анджелис. Въпреки цялата му популярност обаче три четвърти от територията на парка е недостъпна за посещение от туристи.
Паркът Дървото на Джошуа е със статут на пустиня. Той се намира на мястото на пресичането на две гигантски северноамерикански пустини – пустинята Сонора (Sohnora) и пустинята Мохаве (Mojave). Източните и южните райони на парка са с растителни видове, характерни за пустинята Сонора, която е известна със своя чапарал. Западните райони на парка се намират на по-голяма височина, затова получават повече прохлада и влага. Заради това в този район има много юкови дървета.
В централната част на парка се намират удивителни скални комплекси, които всъщност привличат огромен поток от туристи. В парка съществува добре поддържана мрежа от туристически пътеки, по които се минава пеша и на кон. Общата дължина на туристическите пътеки е около сто километра. С това паркът привлича много любители на конните походи и на туристическите разходки.
Всяка година паркът привлича над един милион души от целия свят. В пределите на парка няма хотели, няма и бензиностанции, за да се запази природата в девствения и вид. В парка не могат да се видят ресторанти, няма магазини за сувенири. Затова пък на територията на парка Дървото на Джошуа има места за къмпингуване.
В парка има пет оазиса, около които се събират много птици. По време на пролетната миграция огромно количество птичи ята долитат тук от другата страна на Тихия Океан. Наблизо растат различни видове кактуси и известната в козметичната индустрия жожоба.
Когато започне периодът на пролетните дъждове, пустинята започва да цъфти, което е наистина впечатляваща гледка. По това време цъфти лавандулата, индиговият храст и примулите. Кактусите учудват погледа с най-невероятни цветове. Дървото на Джошуа, чието име носи националният парк, е известно със своите необикновени лилии. Ослепително белите им цветове могат да бъдат видени много рядко, тъй като сезонът на цъфтежа на дървото се променя през различните години. Като цяло това се случва между февруари и април.
В парка се намират над петстотин археологични забележителности, осемдесет и осем исторически постройки.
В парка има огромно количество рептилии, които се чувстват превъзходно в климата на тази част на страната. В района, в който влажността е рядка, а храна трудно може да се открие, влечугите са истински царе на парка.
За разлика от бозайниците и птиците влечугите нямат нужда от вода, за да се охлаждат в топлите дни, затова липсата на вода не им се отразява драстично. Влечугите получават цялата вода, която им е необходима, от плячката, която улавят. Много от влечугите в парка Дървото на Джошуа не пият вода през целия си живот.
В парка живеят пустинните костенурки на Мохаве, има осемнадесет вида гущери и двадесет и пет вида змии. Гекони, игуани, леопардови гущери, крокодилови гущери и други интересни представители на рептилиите могат да се видят в парка. Въпреки засушливите условия на парка в пределите му живеят петдесет и два вида бозайници. В парка могат да се срещнат планински овце и елени.