Пътят на великаните
Пътят на великаните (Giant`s Causeway) е една от най-големите забележителности на Ирландия. Пътят на великаните представлява уникална природна формация, която се състои от 40 000 базалтови колони, които са съединени една с друга. Тези колони са се образували в резултат на много древно изригване на вулкан. Най-близкият град, който се намира до Пътят на великаните, е Бушмилс (Bushmills). Природната забележителност е част от световното наследство на ЮНЕСКО заедно с крайбрежието Коузуей (Causeway), където се намира. Пътят на великаните също така е и национален резерват на Ирландия.
Смята се, че изригването на вулкана, което е създало природната забележителност, се е случило преди 60 милиона години. Тогава разтопеният базалт е формирал огромни плата от лава. Тъй като тя изстинала много бързо, се е получило свиване на обема, което е довело до интересната шестоъгълна форма на колоните, които образуват Пътя на великаните.
Някои от колоните, образувани при изригването на древния вулкан, имат само четири или пък цели осем ъгъла, други пет или седем. Но повечето от колоните са със шест ъгъла. Огромните колони са с различна височина, като най-високата от тях е 12 метра. Долната част на колоните се е скрила на дъното на морето.
Има много легенди, които обясняват създаването на Пътя на великаните. Една от най-разпространените разказва историята на воина Фиън Мак Къмхейл (Fionn mac Cumhaill). Той трябвало да се бори с еднооко чудовище-великан, което тормозело всички хора в този район. Но Фиън не искал да се мокри, затова забил хиляди колони в дъното на морето и така успял да построи стабилен мост. След като преминал през построения от него път, Фиън решил, че може да полегне за малко и неусетно заспал.
Но и чудовищният великан преминал през моста от огромни колони. Той заварил воина безпомощен в съня му и тъкмо се готвел да го убие, когато се появила жената на Фиън и излъгала великана, че това е огромното й бебе. Тя почерпила чудовището с питка, в която скрила тиган и великанът счупил своите зъби. Когато дала питка на Фиън, но без тиган, и той я изял без вреда за зъбите му, великанът избягал, защото бил ужасен какъв ли ще е бащата на това чудовищно силно бебе. Докато тичал по моста, великанът успял частично да го разруши.
Пътят на великаните става световно известен през седемнадесети век, когато е обявен за забележителност и привлича вниманието на жителите на страната и на пътешественици. Виновник за невероятния интерес към природната забележителност станал сър Рибард Бълкли.
Много ирландски художници започнали да рисуват Пътят на великаните и това допринесло още повече за популяризирането му като туристическа дестинация. През средата на двадесети век мястото става изключително популярно за туристи от цял свят.
Някои от базалтовите образувания имат собствени имена. Скупчването на няколко колони, които напомнят по форма за нещо познато, им е спечелило имена като Арфата на Гиганта, Очите на Великана и Ботушите на Великана.