Трулите в Алберобело
Малко са хората, които са чували за трулите в Алберобело (Trulli of Alberobello). Това са малки бели къщички с конусовидни покриви от варовик, а Алберобело е град, намиращ се в Южна Италия. Заради своята нестандартна архитектура и необичайна история на възникване, трулите в Алберобело са под егидата на ЮНЕСКО и са обект на голям туристически интерес и незабравим спомен за всички, които са разбрали за тяхното съществуване.
Алберобело, малък град в южна Италия, е известен като столицата на трулите. В продължение на много години тези малки къщи, които са построени от натрошен камък, са използвани за складове и място за подслоняване на земеделците. През 15 век обаче бил въведен много висок кралски данък за всяка построена постоянна сграда, както и за възникването на ново селище. За да се избегне плащането на този данък, графовете на Конверсано от фамилия Акуавива забранили изграждането на дълготрайни постройки.
Така жителите започнали да използват трулите в Алберобело не само за складове, но и да живеят в тях, тъй като една такава къщичка може да бъде бутната буквално за един час. Понеже са изграждани без никакво спойващо вещество те можели лесно да бъдат разрушени от васалите и така при идване на кралските ревизори едно цяло селище да бъда напълно затрито от облика на земята, а после без кой знае какви усилия да е възстановено. Така постепенно се оформя цяло селище, чиито единствени постройки са трулите.
През 1797 г., живеейки под постоянна заплаха, че къщите им могат да бъдат разрушени, жителите на днешния град Алберобело се организирали и тръгнали за Таранто да искат закрила от крал Фердинанд Четвърти Бурбон. През същата година благодарение на кралски декрет градчето печели своята свобода, като получава и новото си име Алберобело, произлизащо от латинското „Silva Arboris Belli”.
Макар и получили своята свобода, жителите вече са осъзнали предимството на своите малки къщички, които се превръщат в най-нестандартните и най-любопитни домове в Италия. Те са изградени от сиви каменни плочи, имат конусовидни сиви покриви, на които има изрисувани в бяло символи и самите те са боядисани в искрящо бял цвят. Стените им са направени от два реда каменна зидария, която се запълва със смес от натрошен камък и глина. Така се осигурява добра изолация, която спомага за задържане на топлината в жилищата.
Стените са доста масивни и дебели, което позволява в тях по желание да се направят ниши и дори камина, която да се грижи за зимното отопление. По-малките трули са направени без никакви прозорци, като изключим малкия отвор, който е в помещението, предвидено за баня. По-големите трули също са с ограничен брой прозорци, за да може да се осигури топлина и уют през зимните месеци. Поради иначе топлият и мек климат в Южна Италия през лятото въздухът в едноетажните къщички става по-топъл от този навън.
Покривите на трулите в Алберобело са изградени също от два слоя камък, които се засипват със смес от чакъл и глина. Отгоре им се поставят каменни плочи, които могат да се редят и при нужда да се сменят, както днес се прави с керемидите. Отвън те изглеждат сиви, а върху тях са изрисувани големи бели тайнствени знаци, които им придават допълнителен чар.
Знаците, както и самите покриви на трулите в Алберобело, и до днес са обект на спорове между изследователите. Тъй като покривите на всички къщички са различни, някои смятат че знаците върху тях всъщност са нещо като подпис на майстора, който ги е изградил. Други учени вярват, че знаците са някакви ритуални и мистериозни заклинания. Според по-разпространената версия обаче това са някакви символи, смесица между Християнството и еротиката, тъй като изобразяват сърца, планети и кръстове.
Днес трулите в Алберобело са много известни сред чуждениците, които даже закупуват тези имоти и ги ползват за свои вили. Някои от трулите са превърнати в хотели, които често се използват за еднократни нощувки. Така гостите на Аберобело могат да изпитат наистина автентичната обстановка на градчето и да се запознаят с местните истории и традиции на населението.