Античното селище Бутринт, Албания
Античното селище Бутринт (Butrint), известно от римската епоха като Бутротум (Buthrotum), се намира в Албания, в близост до границата на страната с Гърция и до албанския град Саранда (Saranda ). Бутринт е част от световното наследство на ЮНЕСКО (UNESCO).
Античното селище Бутринт привлича голямо количество туристи от цял свят, които искат да видят отблизо останките от величествени римски сгради. Античното селище Бутринт се намира в близост до канала Вивари (Vivari). Местността, където е разположено античното селище, е била обитавана от праисторически времена.
След това тази местност станала място, където гръцки племена построили свое селище, а след това то се разраснало и било превзето от римляните. През първи век от новата ера римската колония се превърнала в една от най-разкошните в този район. Били построени величествени сгради, изградени са били много улици. По-важните сгради били събрани в центъра на града, в близост до огромен площад. Сред тях били обществената римска баня и много административни сгради.
В града по различно време били издигнати величествени порти. Една от най-известните от тях е Портата-кула, която била увенчана с две различни кули – едната били кръгла, а другата – правоъгълна. Между двете кули се извисявала огромна дървена порта. Целият комплекс бил направен през трети век.
През шести век била издигната Лъвската порта. Тя била украсена с релефи на лъвове. Тази порта била издигната от общество, което почитало нимфите. През средните векове се появила Водната порта, която имала кула и се издигала край езеро.
Въпреки че е бил пълен с хора, Бутринт е бил изоставен през Средновековието. Причина за това не били нападения, а земетресение, което довело до гигантско наводнение. Оцелелите жители на Бутринт заминали надалеч.
Сред забележителностите в античното селище Бутринт е светилището на бога на медицината Асклепий (Asclepius), което е било издигнато през четвърти век преди новата ера. Това светилище привличало огромно количество хора, които пристигали тук, за да търсят изцеление. В светилището имало специално помещение, където хората можели да оставят своите подаръци за Асклепий, които били пари и ценности.
Към светилището имало и място, където хората, пристигнали от далечни места, да могат да преспят, преди да поемат обратно към домовете си. В светилището се намирал извор с лечебни свойства.
В античното селище Бутринт туристите могат да видят истински римски театър. Той е бил открит през тридесетте години на двадесети век. Театърът е бил украсен с разкошни статуи на богини. Театърът е част от комплекса на светилището на Асклепий.
Той е бил построен със средства, получени от хора, посетили светилището. Върху стените на театъра са били изписвани имената на роби, които са били освободени от господарите си в прослава на бог Асклепий, за да поискат от него по този начин изцеление за себе си или за свои близки.
В Бутринт има музей, където са събрани интересни предмети, открити при археологическите разкопки на античното селище.